Oʻzbekiston OTMlari uchun “Akademik ustuvorlik” loyihasini amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi
16:31 06 Aprel 2022 Jamiyat
3638 0
Foto: Халқ сўзи
Joriy yilning 4-aprel kuni Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasida oliy taʼlim konsalting kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Unda Taʼlim inspeksiyasi boshligʻi Ulugʻbek Tashkenbayev, tegishli boshqarma va boʻlim boshliqlari hamda E2 Consulting & Media kompaniyasi direktori Yegor Yablokov, Minerva loyihasi strategik hamkorliklar boʻyicha direktori Maykl Karuanalar ishtirok etishdi.
Uchrashuv avvalida E2 Consulting & Media kompaniyasi direktori Yegor Yablokov tomonidan Oʻzbekiston OTMlari uchun “Akademik ustuvorlik” loyihasini tatbiq etish boʻyicha qator takliflar ilgari surildi. Shuningdek, u loyihani amalga oshirish rejasi va istiqboldagi rejalarga ham toʻxtalib oʻtdi.
«Soʻnggi yillarda hamkorlikda amalga oshirilgan ishlarimiz natijasida Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari qator yoʻnalishlar boʻyicha sezilarli darajada oʻsishga erishdi.
Mazkur jarayonlarni yanada jadallashtirish uchun esa oldimizda yana qator vazifalar turibdi. Xususan, mamlakatingiz oliy taʼlim tizimini yanada takomillashtirish hamda yetakchi universitetlarni rivojlantirish uchun davlat dasturini ishga tushirish va qoʻllab-quvvatlash zarur.
Bu jarayonda esa mazkur OTMlarning rivojlanish va bitiruvchilarning bandlik koʻrsatkichlarini monitoring qilish hamda oliy taʼlim muassasalarining milliy iqtisodiyot, ijtimoiy sohani rivojlantirishga qoʻshgan hissasini va xalqaro mehnat taqsimotidagi ishtirokini baholashning tekshiriladigan tizimini yaratish muhim ahamiyatga ega.
Bunda albatta amalga oshiriladigan dastur arxitekturasini mukammal ishlab chiqish uchun kuchlarni oʻzaro birlashtirishimiz lozim», – dedi Yegor Yablokov.
Oʻz navbatida Taʼlim inspeksiyasi boshligʻi E2 Consulting & Media kompaniyasi direktorining mulohazalarini maʼqullab, jarayon boʻyicha oʻz fikrlarini bildirib oʻtdi.
«Davlatimiz rahbari tomonidan oldimizga mamlakatimizdagi kamida 10 ta oliygohning nufuzli xalqaro reytinglarga kirishini taʼminlash boʻyicha aniq vazifalar belgilab berilgan.
Oʻtgan yillar mobaynida Sizlar bilan Oʻzbekiston OTMlari milliy reyting tizimini yoʻlga qoʻyishda hamkorlik qilib, bir qator ijobiy natijalarga erishdik.
Biroq ushbu natijalar mamlakatimiz OTMlarining xalqaro reytinglarda yuqori oʻrinlarni egallashlari uchun yetarli emas. Bu jarayonlarni yanada takomillashtirish uchun oliy taʼlim muassasalaridagi mavjud maʼlumot bazalarini nufuzli agentliklar va markazlardagi tizimlar bilan oʻzaro integratsiya qilishimiz lozim.
Shuningdek, bu jarayonlarda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarining izchil davom ettirilishi juda muhim», – dedi Ulugʻbek Tashkenbayev.
Uchrashuv yakunida tomonlar koʻtarilgan masalalar boʻyicha hamkorlikni davom ettirishga kelishib olishdi.
Maʼlumot uchun, OTMlar uchun “Akademik ustuvorlik” loyihasi 1995-yildan shu kunga qadar Daniya, Finlyandiya, Xitoy, Janubiy Koreya, Ispaniya, Fransiya kabi ilgʻor mamlakatlarida amalga oshirilgan boʻlib, ushbu loyiha orqali quyidagi maqsadlarni amalga oshirish koʻzda tutilgan.
Oliy taʼlim muassasalarining jadal rivojlanishini taʼminlash va ularning milliy iqtisodiyotga qoʻshayotgan hissasini maksimal darajada oshirish, shuningdek, innovatsion rivojlanish modeliga oʻtishlari uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish;
universitetlarning yangi modellarini (tadqiqot universiteti, tadbirkorlik universiteti va boshqalar), shu jumladan universitetlarning moliyaviy-iqtisodiy modellarini, ilgʻor jahon tajribasidan foydalanishga asoslangan boshqaruv modellarini yaratish;
universitetlarni rivojlantirish va ixtisoslashtirish yoʻnalishlarini mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish maqsadlariga muvofiq yoʻnalishlar boʻyicha takomillashtirish;
oliy taʼlim muassasalarining xalqaro ilmiy va taʼlim makoniga integratsiyalashuvini ragʻbatlantirish;

Обсуждены перспективы реализации проекта «Академическое превосходство» для вузов Узбекистана
4 апреля текущего года в Государственной инспекции по надзору за качеством образования состоялась встреча с представителями консалтинговых компаний высшего образования.
В нем приняли участие начальник Инспекции по образованию Улугбек Ташкенбаев, руководители соответствующих управлений и отделов, директор компании E2 Consulting & Media Егор Яблоков, директор по стратегическому партнерству проекта Minerva Майкл Каруана.
В начале встречи директор E2 Consulting & Media Егор Яблоков выступил с рядом предложений по реализации проекта «Академическое превосходство» для вузов Узбекистана.
Директор E2 Consulting & Media Егор Яблоков также остановился на планах реализации проекта и его перспективах.
«В результате нашей совместной работы за последние годы высшие учебные заведения Узбекистана добились значительного роста по ряду направлений.
Для дальнейшего ускорения этих процессов перед нами стоит ряд задач. В частности, необходимо запустить и поддержать государственную программу для дальнейшего совершенствования системы высшего образования и развития ведущих университетов вашей страны.
В этом процессе важен мониторинг развития этих вузов и трудоустройства выпускников, а также создание проверяемой системы оценки вклада высших учебных заведений в национальную экономику, социальную сферу и участия Узбекистана в международное разделение труда.
При этом важно, чтобы мы объединили усилия для разработки совершенной архитектуры программы», – сказал Егор Яблоков.
В свою очередь начальник Инспекции по образованию поддержал директора компании E2 Consulting & Media и выразил свое мнение об этом процессе.
«Глава нашего государства поставил конкретные задачи по вхождению не менее 10 вузов страны в престижные международные рейтинги.
За прошедшие годы в сотрудничестве с вами мы добились ряда положительных результатов по созданию национальной рейтинговой системы вузов Узбекистана.
Этих результатов недостаточно для того, чтобы вузы нашей страны занимали высокие места в международных рейтингах. Для дальнейшего совершенствования этих процессов нам необходимо взаимодействовать с существующими базами данных в высших учебных заведениях с системами в авторитетных агентствах и центрах.
Также важно, чтобы в этих процессах продолжалось двустороннее сотрудничество», – подчеркнул Улугбек Ташкенбаев.
В итоге стороны договорились продолжить сотрудничество по поднятым вопросам.
Для справки, проект «Академическое превосходство» для университетов реализуется с 1995 года в таких передовых странах, как Дания, Финляндия, Китай, Южная Корея, Испания, Франция.
Цель этого проекта:
обеспечить быстрое развитие высших учебных заведений и максимизировать их вклад в национальную экономику, создать необходимые условия для ее перехода к модели инновационного развития;
создать модели управления, основанные на использовании новых моделей университетов (исследовательский университет, университет предпринимательства и т.д.), включая финансово-экономические модели университетов, передовой мировой опыт;
совершенствование направлений развития и специализации вузов в соответствии с целями социально-экономического развития страны;
содействие интеграции высших учебных заведений в международное научно-образовательное пространство;
повышение престижа образования и научных исследований на национальном и международном уровнях;
реализация таких целей, как создание эффективной системы привлечения молодежи в высшие учебные заведения.