18:15 12 Iyul 2021 Iqtisodiyot
Keyingi yillarda yurtimizda sanoat ishlab chiqarish hajmini oshirish va ularni eksport qilish darajasini koʻpaytirishga eʼtibor qaratilmoqda. Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishda nafaqat davlat korxonalari, balki xususiy sektor vakillari ham oʻz oʻrniga ega boʻlib boryapti.
Oʻzbekistondagi eng yirik kompaniyalardan biri Artel mamlakatimizdagi ishlab chiqarish korxonalari orasida birinchi boʻlib xalqaro “katta uchlik” reyting agentliklaridan biri —Fitch reytingida “B” barqaror reytingiga ega boʻldi. Bu haqida Fitch Ratings rasmiy saytida eʼlon qilindi. Shunday qilib, Artel Oʻzbekistonning xalqaro reytingda oʻrin olgan birinchi xususiy ishlab chiqarish kompaniyasiga aylandi.
Fitch oʻz hisobotida Artel kompaniyasini “mahalliy bozordagi yetakchi mavqega ega”, “faoliyatidan olinadigan kutilgan barqaror fondlari” va xalqaro miqyosda taniqli, sifatli maishiy texnika ishlab chiqaruvchilar bilan “muvaffaqiyatli va uzoq muddatli hamkorlikka ega”, deb taʼrifladi. Reyting kompaniyaning moliyaviy va tijorat boʻyicha holatini izchil baholashga asoslangan va u kompaniyaning ishonchli qarz oluvchi sifatida mustaqil koʻrsatkichi boʻlib xizmat qiladi.
“Biz bugun birinchi Fitch reytingini qabul qilganimizdan faxrlanamiz. Bu Artel jamoasining oylab mashaqqatli mehnatining samarasi hisoblanadi, chunki biz korporativ boshqaruvning eng yaxshi global standartlariga amal qilishga harakat qilib kelmoqdamiz. Bunday reyting hamkorlarimiz bilan munosabatlarimizni yana-da mustahkamlashga imkon beradi, yangi moliyalashtirish manbalariga yoʻl ochib, xalqaro kapital bozorlariga kirish uchun keyingi qadam boʻlib xizmat qiladi”, – deydi “Artel Electronics” MCHJ Boshqaruv raisi oʻrinbosari Bektemir Murodov.
Fitch reytingiga ega boʻlish kompaniyaga nima beradi?
Xalqaro sarmoyadorlar oʻz sarmoyalarining defoltga uchramasligi va keyinchalik daromad keltirishi uchun agentlik yuqori reyting bergan korxonalarga investitsiya kiritishadi. Fitch reytingni kompaniyaning qanday qarzdorlikka ega ekanligi va foiz stavkalari kabi tizimli oʻzgarishlarga qanchalik sezgirligi singari omillarga asoslanib beradi. Artel ushbu reytingni olgach, global moliya bozorlari, qarz bozorlarida teng huquqli aʼzo sifatida ishtirok eta oladi. Hozirgi kunda Oʻzbekistonning bir qator yirik banklari xalqaro reyting agentliklari tomonidan turli kredit reytinglari olgan. Artel esa mahalliy ishlab chiqarish kompaniyalari orasida birinchi boʻlib bunday reytingga ega boʻldi.
Artelga 2011-yilda asos solingan boʻlib hozirgi vaqtda keng assortimentdagi maishiy texnikalar va elektr jihozlar ishlab chiqarayotgan oʻzbek kompaniyasi sanaladi. Korxona Oʻzbekistonda 10 mingdan ortiq ish oʻrni yaratgan. Artel oʻz mahsulotlarini MDH va Yaqin Sharq mintaqasidagi 20 dan ortiq mamlakatlarga, hatto olis Afrikadagi Tanzaniya mamlakatlariga qadar eksport qiladi. Dunyoga mashhur ishlab chiqarish brendlari Samsung hamda Viessmann kompaniyalarining hududiy hamkori sanaladi.

Artel стала первой частной производственной компанией в Узбекистане, получившей международный кредитный рейтинг
12 июля 2021 г., Ташкент: Сегодня компания ООО «Artel Electronics» («Artel»), ведущий производитель бытовой техники в Центральной Азии и одна из крупнейших компаний Узбекистана, впервые получила рейтинг Fitch на уровне «B», прогноз «стабильный». Таким образом, Artel становится первой частной производственной компанией в Узбекистане, получившей рейтинг одного из международных рейтинговых агентств «большой тройки».
В своей публикации Fitch высоко оценило Artel за лидирующую позицию на внутреннем рынке, ожидаемый серьезный приток денежных средств от операционной деятельности, а также успешное и долгосрочное сотрудничество со всемирно известными производителями оборудования. Рейтинг основан на тщательной оценке финансового и коммерческого состояния компании и является независимым бенчмарком надежности компании в качестве заёмщика.
Последние бизнес-реформы в Узбекистане позволили ведущим компаниям страны провести реструктуризацию, получить доступ к международным финансовым возможностям, а также изучать зарубежные рынки. С учетом этого, ООО «Artel Electronics» успешно пересматривает свои существующие процессы для того, чтобы следовать лучшей международной практике в области финансовой отчетности и ESG, включая учреждение профессионального Наблюдательного совета и аудит консолидированной финансовой отчетности компании по МСФО, проведенный аудиторской организацией Deloitte.
Заместитель Председателя Правления по финансам ООО «Artel Electronics» Бектемир Муродов заявил: «Мы рады, что сегодня получили наш первый рейтинг от Fitch. Этому моменту предшествовали месяцы упорной работы команды Artel, поскольку мы работаем над тем, чтобы соответствовать лучшим глобальным стандартам корпоративного управления.
Рейтинг поможет нам углубить сотрудничество с нашими партнерами, получить доступ к новым формам финансирования и станет естественным следующим шагом на пути выхода на международные рынки капитала».
Artel была основана в 2011 году с ограниченной продуктовой линией. С тех пор, компания выросла до уровня производителя широкого спектра бытовой техники и электроники с более чем 10 000 сотрудниками, работающими во всех регионах Узбекистана. В настоящее время Artel экспортирует свою продукцию более чем в 20 стран СНГ и Ближнего Востока, а также является региональным партнером таких компаний, как Samsung и Viessmann.