Jurnalist qanday qilib robotdan ustun bo‘la oladi?
Bugungi shiddatli davr axborot sohasi oldiga ham yangi “xatar”larni qo‘ymoqda. Xo‘sh, ularga qanday qarshi turmoq kerak?
Buni yaqinda tashkil etilgan O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetida o‘rgatishadi.
...Bundan to‘rt yil ilgari mart oyida AQSHning Los-Anjeles shahri aholisini unchalik kuchli bo‘lmagan yer silkinishi uyg‘otib yubordi.
Bir necha daqiqa o‘tar-o‘tmas, “Los Angeles Times” nashrining saytida shunday xabar paydo bo‘ldi: “AQSH Geologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, dushanba kuni ertalab Kaliforniya shtatida, Uestvuddan besh milya masofada 4,7 magnitudali zilzila kuzatildi. Zilzila Tinch okeani vaqti bilan soat 6.25 da sodir bo‘ldi...” Va yana bir necha shunga o‘xshash jumlalar. Bir qarashda, oddiy xabarga o‘xshaydi. Boshqalardan farqi va yangiligi esa — uni robot yozganligida.
Muallifning ismi “Quill”, ya’ni maqola yozishning texnologik tizimi. Uning ko‘plab “hamkasblari” turli qit’alarda uchraydi. Misol uchun, Pekin universitetida “Xiao Nan” dasturini ishlab chiqishdi. U bir soniyada Yangi yil kuni ko‘chalarda yuz bergan tirbandlik haqida xabar yozib berdi. Janubiy Koreyaning “Yonhap” axborot agentligi negizida yana shunday kompyuter tizimi ishlaydiki, Angliyadagi Premyer-liga o‘yinlari to‘g‘risida yangiliklar o‘sha zahotiyoq paydo bo‘ladi. Maxsus dasturlar “Forbes” uchun matnlar tuzyapti, “Yandeks” axborot agentligida ham yangiliklarni endi robotlar yozadi.
Xo‘sh, bunday holat yaqin orada tahririyatlardagi kompyuterlar bo‘shab qolishi va gazeta-jurnallar sahifalarini, saytlarning axborot lentasini algoritmlar tayyorlagan materiallar to‘ldirishini anglatadimi? Bu savolga ekspertlar “yo‘q” deya javob berishmoqda.
Axir mikrosxema hamda simlardan yasalgan “jurnalistlar” jonli insonlardan afzal bo‘lishi mumkinmi? Faqat ish “qolip” usulida olib borilgan joydagina “sun’iy aql” bir necha soniyadayoq benuqson hisobotni tayyorlab berar balki. Ammo o‘sha matnga jon kirgiza oladimi? Hech qachon. Chunki uning o‘zida yo‘q-da.
Odamning “sun’iy aql”dan ustunligi shubhasiz. Masalan, jurnalist yozgan matn tushunarli va qiziq. Robotlar hech qachon intervyu olishni o‘rganmasa kerak. Ular mavzuni rivojlantiradigan savollarni topa olmaydi yoki kinoyani tushunmaydi-ku. Mutaxassislar fikricha, ajoyib maqola hamda reportajni yozish uchun yumor, kinoya bilan birga, ijtimoiy temperament, his-tuyg‘ular ham talab etiladi.
Oksfordlik tadqiqotchilar qaysi kasblarda robotlar kelajakda inson o‘rnini bosishi bo‘yicha ro‘yxat tuzib chiqishdi. Ro‘yxatga kirgan 366 ta kasb orasida jurnalistika 285-o‘rinni egalladi. Demak, bu musobaqada yutqazish xavfi 11 foizni tashkil qilar ekan. Ha, jurnalistlar kelgusida o‘z ishini yo‘qotib qo‘ymaydi. Shunga qaramay, kasbimizda katta o‘zgarishlar ro‘y beryapti. Tomoshabin va gazetxonning e’tiborini qozonish uchun endi nafaqat o‘zaro, balki “sun’iy aql” bilan ham raqobat qilishga to‘g‘ri keladi.
Diplomli bitiruvchi emas, mutaxassis
Iqtidorli jurnalist faqat gazeta yoki sayt uchun sifatli matn tuzib bera olish qobiliyati bilan cheklanmaydi. U o‘quvchisini o‘z ortidan ergashtirishga, har bir navbatdagi maqolasini kutishga majbur qilishga qodir. Ana shunday mahoratli, o‘z kasbining ustasi bo‘lgan xodim axborot siyosatini to‘g‘ri anglaydi, shakllantiradi hamda ro‘y bergan voqea-hodisaning o‘zidan ham muhimroq jihatlarga, turlicha fikr va qarashlarga ahamiyat beradi.
Shu kabi yuqori malakali mutaxassislarga ehtiyoj har doim bo‘lgan va bo‘ladi. Ayni vaqtgacha bu juda o‘tkir muammo bo‘lib keldi. Amaldagi tizim jurnalist diplomi bo‘lgan yigit-qizlarni yetishtirar, afsuski, ularni ushbu nomga munosib, deyish qiyin edi. Soha bitiruvchilari tahririyatlarga ishga joylashar, ammo ularda ilmiy baza mavjudligiga qaramay, amalda maqola o‘zi qanday yoziladi — buni faqat nazariy jihatdan tasavvur etishardi, xolos. Shunday qilib, katta qiyinchiliklarga duch kelinardi. Yozishni “noldan boshlab” o‘rganishga majbur edilar. Negaki, to‘rt yillik tahsil davomida ularga darslik asosida mashg‘ulotlarni o‘tgan nazariyotchilarning o‘zlari ham ommaviy axborot vositasida deyarli ishlamaganlar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ijodkor ziyolilar vakillari bilan uchrashuvda ilm-fan hamda ijod sohasi vakillarini murabbiylik an’analarini davom ettirgan holda, yosh avlodga tajriba, mahorat sirlarini o‘rgatishga chaqirdi. Ko‘pgina tashkilot va muassasalar bu tashabbusni qo‘llab-quvvatladilar. Bizning tahririyatda ham jurnalistik mahorat maktabi tashkil qilindi. Amaliyotchi muharrir hamda muxbirlarimiz, soha mutaxassislari olib borgan mashg‘ulotlarda mavjud kamchiliklar ko‘zga yaqqol tashlandi. Ulardan eng kattasi, yuqorida aytilganidek, amaliyotdan yiroqlik ekani ma’lum bo‘ldi. Bo‘lajak jurnalistlarning ko‘pchiligi ikki-uch yil o‘qigandan keyingina tahririyatni endi birinchi marta ko‘rib turardi. Mahorat maktabini tahririyat bo‘ylab ekskursiyadan, oddiygina narsalarni, deylik, gazeta qanday tayyorlanishini ko‘rsatishdan boshlash... Bunday holatda robotlar ustidan g‘alabaga yo‘l bo‘lsin...
An’anaga asoslangan innovatsiya
O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti tashkil etilishi to‘g‘risida 24 may kuni imzolangan Prezident qarori yuzasidan hamkasblar bilan fikr almashganimizda, uning naqadar dolzarbligi ta’kidlandi. Yaqinda teleko‘rsatuvlardan birida “jurnalistni oyoqlari boqadi” degan ibora quloqqa chalingan edi. Haqiqatan ham, ilgari ayrim kishilar shunday tasavvurda edi. Endi bu ibora o‘zgaradi: jurnalistni keng bilim, zukkolik hamda iste’dod boqishiga shubha yo‘q.
Yangi ochilgan oliy ta’lim muassasasi aynan ana shunday mutaxassislarni yetishtiradi. Malakali jurnalistlar ilg‘or texnologiya va uslubiyotdan foydalangan, nazariy hamda amaliy faoliyatga jalb etilgan holda, xorijiy tajriba asosida o‘qitiladi. Qarorda ko‘rsatilganidek, ular bir nechta xorijiy tillarni egallashadi.
Universitet talabasiga aylanish nasib qiladigan yoshlar uchun ibrat bo‘lishga arzigulik ajdodlarimiz bor. O‘z ismi bilan Is’hoqxon Ibrat — milliy tiklanish davrining mashhur arbobi bo‘lgan. Qator chet tillarni o‘rgangan, turli fanlarda yutuqqa erishgan, dunyoni ko‘rgan va ilm ziyosini taratgan. Shu maqsadda ilk matbaachilardan biri sifatida Orenburg shahridan litografik mashina xarid qilib, uni Qo‘qongacha poyezdda, so‘ng To‘raqo‘rg‘ongacha tuyalarga ortgan holda olib kelgan hamda bosmaxona tashkil etgan. U yerda kitob va risolalar, gazetalar chop qilingan. Ma’rifatparvar bobomiz o‘zidan bebaho meros qoldirgan. Qani edi, shu yo‘lni davom ettirish har kimga ham nasib qilsa.
“Qalbaki” yangiliklarga iste’dodni qarshi qo‘yamiz
“Is’hoqiya bosmaxonasi”da birinchi bosma amalga oshganidan beri 110 yil o‘tdi. Ayni kunlarda — 2018 yili O‘zbekistonda gazetalar soni bir necha yuztadan, televideniye hamda internet foydalanuvchilari soni esa bir necha o‘n million nafardan oshib ketdi. Keyingi paytda miqdor o‘zgarishlaridan sifat o‘zgarishlariga ham o‘tildi. Ommaviy axborot vositalari bugun tiklanish bosqichida.
Jurnalistlar o‘zini ancha erkin his qilyapti. Tanqidiy materiallarning ko‘paygani ham bundan dalolat beradi. Axborot monopoliyasidan voz kechish sezildi. Turli tadbirlar munosabati bilan tuziladigan jurnalistlar guruhida taniqli hamkasblarimiz bilan birga, nodavlat OAV vakillarini ham ko‘ryapmiz.
So‘z erkinligiga yo‘l ochuvchi huquqiy tizim shakllandi va rivojlanmoqda. Fikrlar xilmaxilligi 1500 dan ortiq ommaviy axborot vositalari faoliyatida namoyon bo‘lmoqda. Ular jamiyatning turli qatlamlari nuqtai nazarini aks ettiruvchi maydonga aylandi. Media-tashkilotlar uchun teng sharoitlar yaratildi. Va nihoyat, endi yangi oliy o‘quv yurtining tashkil qilinishi bilan jurnalistlarni kasbiy jihatdan tayyorlash imkoniyati ham kengaydi. Aytish joizki, YUNЕSKOning tegishli tuzilmasi tomonidan ishlab chiqilgan OAV rivojining mazkur ko‘rsatkichlari bo‘yicha mamlakatimizga beriladigan baholar yomon emas.
Ijodiy faoliyat yuritishga katta imkoniyatlar berildi. Biroq kelgusida hal etilishi kerak bo‘lgan o‘ta muhim va dolzarb vazifalar ham kun tartibiga chiqdi. Ularni, albatta, yangi universitetda tahsil oladigan yoshlar bajarishadi.
Bu vazifalarning eng birinchisi — yolg‘on, asossiz yangiliklar media-makonga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatayotgan bugungi sharoitda OAVga bo‘lgan ishonchni qaytarish. Mazkur muammoni muhokama qilishga bag‘ishlangan alohida anjumanlar o‘tkazilmoqda. Masalan, yaqinda ana shunday tadbirlarning birida yaponiyalik media-mutaxassislar ta’kidlashicha, “yangi OAV” deb ataluvchi tarmoqlarda ishonchsiz ma’lumotlar ko‘payib ketganligi sababli ko‘pchilik o‘quvchilar ularga shubha bilan qaray boshlashdi. Kunchiqar mamlakatda keyingi o‘n yil ichida bunday nashrlarning nufuzi pasaydi. Agar ilgari ularga auditoriyaning 60 foizi ishongan bo‘lsa, endi 50 foizdan ham kamaygan. Aksincha, an’anaviy OAVga bo‘lgan ishonch ko‘rsatkichi 70 foizdan ortgan.
Albatta, so‘z media-subyektlarning turiga qarab qat’iy ajratish haqida borayotgani yo‘q. Gazeta-jurnallar ham “O‘rgimchak to‘ri” va ijtimoiy tarmoqlardan mohirona foydalanib, o‘z auditoriyasini kengaytirishi mumkin. An’anaviy ommaviy axborot vositalari esa, mumtoz jurnalistika tavsiya etganidek, faktlarni sinchiklab tekshirgan holda taqdim qilish orqali internetda sifatli media-mahsulot hajmini ko‘paytirishga hissa qo‘sha oladilar.
To‘plangan tajriba bilan bir qatorda, O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universitetining bitiruvchilari kelajakda zamonaviy iste’molchining didiga mos media-kontentni yarata oladilar.
Axborot ummoni shu qadar ulkanki, unda cho‘kish hech gap emas. Shu bois an’anaviy OAV zimmasiga nafaqat birinchi bo‘lib xabar berish, balki o‘quvchini o‘ylantiradigan, ro‘y bergan voqeaning sabab hamda oqibatlari haqida mulohaza yuritishga undaydigan, tom ma’noda jurnalistik materiallarni taqdim etishdek mas’uliyatli vazifa yuklandi.
Bir tomondan, shuning uchun ham mutaxassislar jurnalistikada avtomatlashtirish jarayoniga tabiiy hodisa, deb qaramoqdalar. Rossiyalik tadqiqotchilar fikricha, kelgusida robotlarga ma’lumotlarni to‘plash va qayta ishlash vazifasini topshirish mumkin. Bu muharrirlar hamda muxbirlar uchun yaxshi, chunki eksklyuziv maqola va reportajlarni tayyorlashga vaqtlari bemalol bo‘ladi.
Albatta, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini egallash muhim ahamiyatga ega. Yangi universitet talabalari, ishonamizki, bu sohada chuqur bilim olishadi. Robotlarni “qo‘lga olib”, ularning “sun’iy aqli” bilan bir musht bo‘lib ishlashga majbur eta olsak, ham ommaviy axborot vositalari, ham axborot oluvchilar uchun foydadan xoli bo‘lmaydi.

Как журналисту превзойти робота?
Время бросает медиа новые вызовы. Как противостоять им — обучат в созданном Университете журналистики и массовых коммуникаций
Четыре года назад погожим мартовским утром горожан американского Лос-Анджелеса разбудило слабое землетрясение. Спустя пару минут на сайте местной «Los Angeles Times» появилось сообщение: «Согласно данным Геологической службы США, в понедельник утром в пяти милях от Вествуда, штат Калифорния, было зарегистрировано землетрясение магнитудой 4,7. Землетрясение произошло в 6.25 утра по тихоокеанскому времени на глубине 5 миль…». И еще пара предложений в таком духе. Ничем не примечательная новостная заметка. Кроме того факта, что ее написал робот.
Технологическая система написания статей «Quill» — вот полное имя автора. У него немало «коллег» на разных континентах. В Пекинском университете разработали программу «Xiao Nan». За секунду она написала заметку о новогодних пробках на дорогах. В недрах южнокорейского информагентства «Yonhap» трудится компьютерная система, которая генерирует новости о матчах английской Премьер-лиги. Специальные программы создают тексты для «Forbes», организацию информагентства, где новости будут писать роботы, анонсировала российская компания «Яндекс».
Значит ли это, что в скором времени компьютеры в редакционных офисах опустеют и информационные ленты сайтов, полосы газет и журналов станут заполнять материалы, созданные алгоритмами? Эксперты дают однозначный ответ: нет.
«Журналисты» из микросхем и проводов лучше тех, что из костей и мяса, только там, где работа строится по шаблону. За секунды искусственный интеллект выдаст безупречный отчет. Но никогда не вдохнет в публикацию жизнь — он сам ее лишен.
У людей есть ряд других преимуществ перед искусственным интеллектом. Человеческие тексты понятнее, интереснее. Считается, что роботы никогда не научатся брать яркие интервью. Поскольку они не способны выявлять вопросы, которые будут развивать тему, или распознать сарказм. Специалисты считают, что для написания увлекательной истории, репортажа, помимо неподвластных роботам юмора, иронии, нужен и социальный темперамент, чувства и сопереживания.
Исследователи из Оксфорда, составившие список из 366 профессий, где людей заменят роботы, ставят журналистику на 285-е место. Прогнозируемый риск уступить в этом соревновании за вакансии — 11 процентов. Однако, несмотря на то, что журналисты не потеряют работу в будущем, профессия сильно трансформируется. Конкурировать и соперничать за внимание зрителя и читателя придется как между собой, так и с искусственным интеллектом.
Специалист, а не человек с дипломом
Талантливый, яркий журналист способен не только выдать качественный текст для газеты или сайта. Он способен увлечь читателя за собой, заставить ждать каждую последующую публикацию. Такой профессионал формирует правильную информационную повестку дня, расставляя приоритеты и акценты, которые важны не меньше, чем сами произошедшие события.
Потребность в специалистах подобной квалификации есть и будет всегда. До сих пор она оставалась острой. Действующая система готовила ребят и девушек с дипломами журналиста, что зачастую не было синонимом понятию «журналист». По редакциям разбредались выпускники, обладающие научной базой и лишь в теории знающие, как пишутся статьи. И наталкивались на жестокую реальность. Ту, в которой учиться писать вновь приходилось «с нуля». Потому что все четыре года практические занятия в вузе вели по учебникам в основном те же самые теоретики, за свою карьеру ни дня не проработавшие в СМИ.
Проблему подготовки кадров поднимал, призывая опытных представителей науки и творчества передавать секреты мастерства молодой смене, следовать традициям наставничества, в ходе встреч с представителями интеллигенции Президент Шавкат Мирзиёев. На призыв откликнулись во многих учреждениях и организациях. Школа журналистского мастерства была создана и в нашей редакции. В ходе занятий, которые вели практикующие корреспонденты и редакторы, профессионалы сферы, стали яснее видны и пробелы. Самый крупный из них, как уже сказано, — абсолютная оторванность от практики. Большинство будущих журналистов-газетчиков после года, двух лет обучения попало в настоящую редакцию впервые. Когда занятия в школе мастерства приходится начинать с экскурсии и рассказа об элементарных вещах — что такое газета и как ее выпускают, тут не до победы над роботами.
Инновации с опорой на традиции
В ходе обмена впечатлениями с коллегами по поводу подписанного 24 мая постановления Президента об образовании Университета журналистики и массовых коммуникаций чаще всего можно было услышать о чрезвычайной востребованности, важности этого решения. Не так давно довелось услышать по ТВ фразу «журналиста ноги кормят». Так было в представлении некоторых прежде. Теперь же появилась уверенность, что современного журналиста будет кормить исключительно талант, острый ум и блестящие знания.
Новый вуз нацелен готовить именно таких спецов. Квалифицированных журналистов обучат с использованием передовых технологий и методик, с широким привлечением к научной и практической деятельности, на основе зарубежного опыта. В постановлении подчеркивается, что выпускники будут владеть несколькими иностранными языками.
У тех, кому посчастливится называться студентами нового университета, есть яркий пример для подражания. Речь идет о видном деятеле эпохи национального возрождения Исокхоне Ибрате. Изучивший многие иностранные языки, преуспевший в науках, повидавший мир, он стремился распространять знания. Ведомый этой тягой организовал одну из первых типографий, которую в Туракурган доставили на повозках. Здесь в свет вышли научные труды, издавались газеты. Просветитель оставил о себе добрую память, негаснущий след в истории родной страны. Этот славный путь не зазорно повторить.
«Фейковым» новостям противопоставить талант
Со дня, когда в типографии «Матбаи Исхокия» был сделан первый оттиск, минуло 110 лет. Счет газетам Узбекистана в 2018-м ведется на сотни, числу пользователей ТВ и интернетом — на миллионы. А в последнее время количественные изменения дополнились качественными. СМИ переживают свою эпоху возрождения.
Журналисты чувствуют себя вольготнее. В пользу этого утверждения говорит заметный рост числа критических материалов. Происходит активный уход от информационной монополии. Во всевозможные журналистские пулы вошли, помимо всех привычных взору, представители бурно развивающихся негосударственных СМИ.
Сформировалась и совершенствуется способствующая свободе слова правовая система. Полторы тысячи СМИ обеспечивают их плюрализм. Они выступают как площадка, где отражено разнообразие точек зрения и интересов всех слоев общества. Медиа предоставлены равные условия для общественного доступа. И, наконец, журналисты, особенно с появлением нового вуза, расширили возможности обучения, профессиональной переподготовки. Можно сказать, что по всем названным критериям оценки развития средств массовой информации, разработанным соответствующим подразделением ЮНЕСКО, наша страна набирает неплохие баллы.
Условия для творческой работы созданы. Однако возникло немало вызовов, важнейших задач на перспективу, что необходимо будет решать в том числе тем, кто получит знания в новом университете. Первая среди них — вернуть доверие к СМИ в эпоху фальшивых и недостоверных новостей, серьезно влияющих на имидж медиа в целом.
Этой проблеме специально посвящают конференции, собирают форумы. Недавно на одном из них за рубежом японские медиаэксперты отметили, что из-за роста количества недостоверных новостей в сетевых, так называемых новых СМИ, читатели все чаще относятся к ним с подозрением. В Стране восходящего солнца позиции таких медиа за последние десять лет ослабли. Раньше им доверяло 60 процентов аудитории, сейчас — меньше половины. Показатели традиционных СМИ, напротив, превысили 70 процентов.
Конечно, речь не идет о строгом разделении одних видов медиа от других. Газеты и журналы при умелом использовании возможностей Всемирной паутины и социальных сетей могут заметно расширить охват своей аудитории. Кроме того, тщательно перепроверяя факты, как этому учит классическая журналистика, традиционные СМИ могут способствовать увеличению объема качественных, достоверных материалов в сети.
Накопленный потенциал и опыт, а также влившаяся молодая кровь в виде выпускников созданного Университета журналистики и массовых коммуникаций позволят создавать медиапродукцию, отвечающую вкусам современного читателя. В неиссякаемом море информации легко утонуть. И потому на традиционные СМИ будет возложена миссия не столько первыми «прокричать» о событиях, сколько поставлять умные, вдумчивые тексты, которые позволят вникнуть в причины и следствия происходящего, дать пищу для размышления.
Поэтому специалисты в том числе называют процесс автоматизации журналистики неизбежным и даже необходимым. По мнению российских медиаисследователей, если на роботов в обозримом будущем удастся возложить сбор и обработку типовых данных — тем лучше для корреспондентов и редакторов. Ведь тогда у них останется больше времени на подготовку эксклюзивных статей и репортажей.
Здесь как нельзя кстати будут глубокие знания ИКТ, которые, без сомнения, получат студенты нового вуза. Заткнув за пояс роботов в написании ярких текстов, им нужно будет приручить искусственный интеллект, заставить его работать в команде, что в конечном итоге будет на руку и СМИ, и читателям.