Ko‘chatlar sug‘orish tizimi yo‘q hududlarga ekilgani sabab 10 million nihol nobud bo‘lgan
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida barcha hududlarda ko‘kalamzorlashtirish darajasini 30 foizga yetkazish bo‘yicha katta dastur qabul qilingan. Buning uchun:
- har bir viloyat bahor va kuz mavsumida 15 million tup daraxt ko‘chatlari ekishi;
- barcha shaharlar atrofida “yashil belbog‘”lar tashkil qilish zarur.
Lekin ayrim rahbarlar bu ishlarni o‘z holiga tashlab qo‘ygani tanqid qilindi. Masalan, ko‘chatlar sug‘orish tizimi yo‘q hududlarga ekilgani sabab 10 million nihol nobud bo‘lgan. Daraxt ko‘chatlarini yo‘llar bo‘yida ekish ishlari 33 ta tuman va shaharda umuman bajarilmagan.
Davlаtimiz rahbari o‘z hududida ekologik vaziyatni yaxshilash, aholiga qulay yashash va toza havo muhitini yaratish endilikda  hokimlarning eng asosiy vazifalaridan biri bo‘lishini ta’kidladi.
Barcha tizim va hudud rahbarlariga  mahallalar, aholi punktlari, ko‘p qavatli bino, hovlilarni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha targ‘ibot ishlarini kuchaytirish topshirildi.

10 million saplings died due to planting in areas without irrigation systems under the "Yashil Makon" nationwide project.
14:46 11 August 2023 Politcs
4973 0
Within the framework of the nationwide project " Yashil Makon " (Green Space), a large-scale program has been adopted to increase the level of greening in all regions up to 30%. For this purpose it was planned:
- to plant 15 million tree saplings during spring and autumn period in each region;
- to grow "green belts" from trees around all cities.
But some leaders were criticized for not taking program requirements seriously.  For example, 10 million saplings died as the result of planting in areas without irrigation systems. Planting of tree saplings along roads has not been done at all in 33 districts and cities.
The president  noted that one of the main tasks of heads will be to improve the environmental situation, to make comfortable living conditions and to create a clean air environment for people within the territory of their responsibility.
Leaders of all systems and regions were instructed to reinforce promotion work on the improvement and greening of mahallas, neighbourhoods, settlements, high-rise buildings and courtyard areas.