Vazifalar masʼuliyatli va murakkab. Lekin ularning ijrosi uchun imkoniyatlar yetarli
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Samarqand viloyatiga amalga oshirgan ishchi tashrifi chogʻida xalq deputatlari mahalliy Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi boʻlib oʻtdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyevning tavsiyasi xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashi tomonidan qoʻllab-quvvatlandi. Erkinjon Turdimov Samarqand viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
Respublikamizdagi yirik hududlardan birining rahbari muxbirimiz savollariga javob berdi.
— Erkinjon Oqboʻtayevich, siz Prezident tavsiyasi bilan shunday masʼuliyatli lavozimga tayinlandingiz. Xoʻsh, bu yuksak ishonch masʼuliyatini qanday his qildingiz?
— Davlat tomonidan bildirilgan bunday yuksak ishonch, avvalo, minglab odamlarning hayot sifatini yaxshilash, turmush tarzini koʻtarish, dunyoda mamlakatimiz nufuzi hamda raqobatdoshligini oshirishga qaratilgan ulkan dasturlarni roʻyobga chiqarishga yoʻnaltirilgan masʼuliyatdir. Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan viloyatlarga hududlarni kompleks rivojlantirish boʻyicha tobora katta iqtisodiy imkoniyatlar hamda preferensiyalar taqdim etilyapti. Buning natijasida mintaqalar davlatning ijtimoiy-iqtisodiy drayverlariga hamda hayotning barcha jabhasida amalga oshirilayotgan islohotlarning sifat koʻrsatkichlariga aylanyapti. Bu viloyatlar, shaharlar va tumanlar rahbarlariga mamlakatning zamonaviy taraqqiyot bosqichida muhim hamda masʼuliyatli vazifa yuklayotganini anglatadi.
Oldimizda oddiy boʻlmagan, lekin saʼy-harakatlarni birlashtirgan holda yechiladigan vazifalar turibdi.
Bugun odamlarning dunyoqarashi shiddat bilan oʻzgarmoqda, jamiyatimiz yanada ochiq boʻlib borayotir. Binobarin, aholi bilan muloqotni davom ettirish muhimdir. Zotan, xalq bilan muloqot odamlarni tashvishga solayotgan muammolarni aniqlash va ularga amaliy yechim topish imkonini beradi.
Davlat rahbari Oʻzbekistondagi har bir inson, millati, tili va eʼtiqodidan qatʼi nazar, erkin, tinch hamda farovonlikda, oʻz hayotidan rozi boʻlib yashashdek olijanob maqsadni qoʻydi. Ushbu ezgu niyatlarga erishish uchun har bir hudud rahbari shaxsan javobgar, deb hisoblayman.
— Yaqin istiqboldagi amaliy faoliyatingizda oʻz oldingizga qanday ustuvor vazifalarni qoʻygansiz?
— Umuman olganda, oldimizda zamonaviy korxonalar, yangi ish oʻrinlari yaratishga investitsiyalar yoʻnaltirish, aholining maishiy muammolarini hal qilish, zamonaviy talablarga javob beradigan taʼlim, ilm-fan tizimini shakllantirish, raqamli texnologiyalarni kompleks tatbiq etish yoʻlidagi mashaqqatli mehnat turibdi.
Investitsiyaviy jarayonlarni faollashtirgan holda biz iqtisodiyotda ijobiy surʼatlarga erishamiz. Bu esa ijtimoiy va infratuzilma sohalarida yigʻilib qolgan muammolarni izchillik bilan hal qilish imkonini beradi. Biz “yashirin” iqtisodiyot va korrupsiyaga prinsipial qarshi kurashgan holda ochiq iqtisodiyot, sogʻlom raqobat uchun qulay sharoit yaratishimiz lozim.
Hududning qishloq xoʻjaligi boʻyicha salohiyatidan yanada samarali foydalanish vaqti keldi. Samarqand viloyatida aholini ish va zarur qishloq xoʻjaligi mahsulotlari bilan taʼminlash imkonini beradigan 37 ming gektardan ziyod foydalanilmayotgan sugʻoriladigan yerlar mavjud. Boʻsh yotgan maydonlarni ishlatish lozim. Bu kelgusidagi faoliyatimizning asosiy yoʻnalishlaridan biriga aylanadi.
Oʻz navbatida, tadbirkorlik, samarali soliq siyosatini olib borishni qoʻllab-quvvatlash ham ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Prezidentning hududlarni kompleks rivojlantirish masalalarida aniq amaliy koʻrsatkichlarga erishishga qaratilgan Farmon va qarorlari ijrosi izchilligini taʼminlash strategik jihatdan muhimdir.
— Investitsiyaviy jarayonlarni faollashtirish yoʻlidagi dastlabki saʼy-harakatlaringiz qanday boʻladi?
— Hudud iqtisodiyotiga xorij kapital qoʻyilmalari hajmini oshirish masalasi Prezident Shavkat Mirziyoyevning Samarqand viloyatiga amalga oshirgan ishchi tashrifi chogʻida hal qilina boshlandi. Davlat rahbari delegatsiyasi tarkibiga qoʻshma loyihalarni roʻyobga chiqarishni rejalashtirayotgan xorij davlatlari elchixonalari vakillari ham kiritilgandi. Jalb qilinayotgan investitsiyalar intensiv bogʻlarni kengaytirish, paxta-toʻqimachilik klasterlarini yaratish, suvni tejash texnologiyalarini joriy qilish, parrandachilik, mineral oʻgʻit, qurilish materiallari va boshqa sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish kabi yoʻnalishlarga taalluqlidir. Masalan, Bulungʻur tumanida Xitoy qishloq xoʻjaligi tajribasini tatbiq etish rejalashtirilyapti. “Urgut-2” erkin iqtisodiy zonasida rossiyalik hamkorlar bilan birgalikda oʻsimliklarni kimyoviy himoya qilish vositalarini ishlab chiqarish boʻyicha korxona ochilayotir. Tayyor mahsulotning qariyb 30 foizi eksportga chiqariladi.
Umuman, 2019-2020 yillarda xorijlik hamkorlar ishtirokida yuqori texnologiyali yirik ishlab chiqarish quvvatlarini barpo qilish boʻyicha 968 ta sarmoyaviy loyiha shakllantirildi. Jalb etilgan investitsiyalar hudud eksport salohiyatini yuksaltirishga xizmat qilishi kerak. Shundagina salmoqli kapital qoʻyilmalar kutilgan samarani beradi.
Albatta, qoʻyilgan vazifalarni amalga oshirishda kadrlar hal qiluvchi rol oʻynaydi. Shundan kelib chiqqan holda, bir qator tumanlar hokimligiga yangi, koʻproq samara keltiradigan rahbarlar tayinlanmoqda.
Ayni chogʻda davlat rahbari topshirigʻiga binoan, Samarqandda xalqaro tajribani inobatga olgan holda, raqamli iqtisodiyot sohasida kadrlar tayyorlash boʻyicha amaliy ishlar boshlandi. Bu bejiz emas, albatta. Chunki ushbu sohadagi mutaxassislar yaqin kelajakda hudud va umuman mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy imijini belgilab berishadi.
— Samarqand viloyati noyob sayyohlik salohiyatiga ega. Ushbu yoʻnalishda qanday dasturlarni amalga oshirish rejalashtirilayotir?
— Ushbu yoʻnalishdagi ishlar bosqichma-bosqich olib borilmoqda. Bizning vazifamiz mazkur jarayonlarga yangi turtki berishdir. Hozirgi kunda Indoneziya, Turkiya va BAA investorlari ishtirokida zamonaviy mehmonxonalar qurish boʻyicha qator loyihalar amalga oshirilish arafasida turibdi. Ushbu sohada eng yirik dasturlardan biri “Samarkand siti” turistik klasteri, yirik xalqaro anjumanlar oʻtkazish uchun kongress-xoll, yuqori darajadagi mehmonxonalar hamda biznes markaz qurishdir.
Malakali mutaxassislarni xalqaro ilgʻor tajribani inobatga olgan holda tayyorlash maqsadida Buyuk Ipak yoʻli xalqaro turizm universiteti faoliyati faollashtiriladi.
Turizmning ziyorat, tibbiyot, ekologik turlarini rivojlantirish boʻyicha aniq loyihalar ham mavjud.
— Joriy yilda Samarqand viloyati uchun qanday ijtimoiy dasturlar ustuvor boʻladi?
— Odamlarning baxtli-saodatli hayot kechirishlari uchun qulay sharoit yaratish ushbu yoʻnalishda ustuvor dasturlar hisoblanadi. Buning uchun biz uy-joy yetishmasligidek oʻtkir masalani tez va samarali hal qilishimiz kerak. Shu maqsadda Motrud massivida joriy yilda koʻp qavatli uylar qurilib, yangi mitti tuman barpo etiladi. Qolaversa, nemis texnologiyasi asosida alohida seysmik va shamolga bardoshli boʻlgan 16 qavatli uylar bunyod etilayotir. 50 ta koʻp xonadonli turarjoy qurish ham bu boradagi loyihalardan biridir. Uy-joy dasturini amalga oshirishda narxni shakllantirish va kompleks ijtimoiy infratuzilmalarni yaratishga alohida eʼtibor qaratiladi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari taʼlimning barcha bosqichini modernizatsiya qilish ishlari davom ettiriladi, yangi sport va madaniyat muassasalarini ochish ham rejalashtirilmoqda.
Bolalarni 2019 yilda maktabgacha taʼlim dargohlariga qamrab olish darajasini hozirgi 29 foizdan 52 foizgacha oshirish koʻzda tutilmoqda. Rossiya Federatsiyasi, Janubiy Koreya, Hindistondagi hamkorlar bilan birgalikda hududda yuqori texnologiyali tibbiyot markazlarini ochish boʻyicha kelishuvlarga erishildi. Ayni chogʻda Kattaqoʻrgʻon, Nurobod va boshqa tumanlarda tibbiyot xodimlari yetishmovchiligidan koʻz yumib boʻlmaydi.
— Siz Oʻzbekistonning koʻp hududlarida ishlagansiz. Boshqa mintaqalar bilan solishtirganda Samarqand viloyati ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotda qanday oʻsishga erishishi mumkin?
— Har bir hudud oʻziga xos ijtimoiy-iqtisodiy imij va rivojlanish salohiyatiga ega. Samarqand viloyati odatda agrosanoat, turizm salohiyati va kuchli taʼlim resurslari bilan ajralib turadi. Soʻnggi yillarda bu yerda yuqori texnologiyali, dunyo bozorida raqobatdosh boʻlgan avtomobilsozlik, toʻqimachilik, qayta ishlash tarmoqlari shakllandi. Ammo hududning eng asosiy resursi ishbilarmonlik va bunyodkorlik tuygʻusi bilan yashayotgan insonlardir. Binobarin, davlat rahbari tomonidan belgilab berilgan marralarga erishish yoʻlida, birinchi navbatda, hudud aholisi koʻmagiga tayanmoqchimiz.

Эксклюзивно для "Народного слова"
В рамках рабочей поездки Президента Шавката Мирзиёева в Самаркандскую область состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов. По предложению главы государства временно исполняющий обязанности хокима Самаркандской облас­ти Эркинжон Турдимов был утвержден в должности хокима Самаркандской области.
О том, каким видит дальнейшее развитие региона и свою работу в целом, руководитель крупнейшей области Узбекистана рассказал в интервью нашему собственному корреспонденту.
— Эркинжон Окбутаевич, что для вас лично значит доверие Президента, назначившего вас на ответст­венную должность?
— Оказанное руководителем государства высокое доверие — это прежде всего колоссальная ответственность за реализацию масштабных программ, на­целенных на повышение качества жизни тысяч людей, обновление всех сторон жизни, повышение авторитета и конкурентоспособности нашей страны в мире. Согласно инициативам Президента Шавката Мирзиёева регионам предоставляется все больше экономических возможностей и преференций для решения стратегических задач по комплексному развитию территорий. Благодаря этому они становятся драйверами социально-экономиче­ского развития государства и индикаторами качества осуществ­ляемых реформ во всех сферах жизни. Это сви­детельствует о том, какая важная и ответственная миссия на современном этапе развития страны возлагается на руководителей областей, городов и районов. Перед нами стоят непростые, но вполне решаемые при консолидации усилий задачи.
Стремительно меняется мировоззрение людей, наше общество становится все более открытым. Поэтому считаю важным продолжать регулярные встречи с населением. Диалог с народом способствует выявлению волнующих людей проблем и их практическому решению.
Глава государства поставил благородную цель — чтобы каждый человек в Узбекистане независимо от его на­циональности, языка и вероисповедания жил свободно, в мире и благополучии, был доволен своей жизнью. Считаю, что руководители регионов несут личную ответственность за достижение этих целей.
— Какие приоритеты вы намерены расставить в своей практической работе в ближайшей перспективе?
— Если говорить в целом, то предстоит кропотливая работа над такими вопросами, как привлечение инвестиций для создания современных высокотехнологичных производств, создание рабочих мест, решение ­жилищных проблем населения, формирование соответствующей мировым стандартам системы образования, науки, комплексное внедрение цифровых технологий. Активизировав инвестиционные процессы, мы непременно добьемся положительной динамики в экономике. Это позволит последовательно решать накопившиеся проблемы в социальной и других сферах. Мы должны создавать условия для открытой экономики, здоровой конкуренции, при этом принципиально противодействуя «теневому сектору» и кор­рупции.
Настало время более эффективно использовать потенциал сельского хозяйства региона. В Самаркандской области в настоящее время имеется более 37 тысяч гектаров неиспользуемых богарных земель, за­действовав которые можно обеспечить население работой и доступной сельскохозяйственной продукцией. Это направление также будет одним из ключевых в предстоящей работе.
В числе приоритетных — вопросы стимулирования предпринимательства, проведения эффективной налоговой политики. Считаю стратегически важной задачей эффективную реализацию указов и постановлений Президента, нацеленных на ­достижение конкретных практических результатов в вопросах комплексного развития территорий.
— Какими будут первые шаги на пути активизации инвестиционного процесса?
— Вопросы наращивания объемов зарубежных капитало­вложений в экономику региона начали решаться уже в процессе рабочей поездки Президента Шавката Мирзиёева в Самаркандскую область. В состав делегации главы государства были включены представители посольств нашей страны в ряде зарубежных государств, с которыми планируется реализовать совместные проекты. Они за­тронут такие направления, как расширение площадей интенсивных садов, создание хлопково-текстильных кластеров, внедрение водосберегающих технологий, развитие птицеводст­ва, производство удобрений, строительных материалов и другие. Например, в Булунгурском районе планируется внед­рить китайский сельскохозяйст­венный опыт. В свободной экономической зоне «Ургут-2» совместно с российскими партнерами создается предприятие по выпуску химических средств защиты растений. Около 30 процентов готовой продукции будут отправлять на экспорт.
Всего на 2019—2020 годы сформировано 968 инвестиционных проектов, в том числе по соз­данию крупных высокотех­нологичных производств с учас­тием зарубежных партнеров. Объемы привлечения инвестиций должны работать на повышение экспортного потенциала региона, тогда солидные капиталовложения дадут ожидаемый эффект.
В процессе достижения поставленных задач ключевую роль играют кадры. Исходя из этого на должность хокимов ряда районов уже назначены новые, более эффективные руководители. По поручению главы государства также начата практическая работа по созданию в Самарканде системы подготовки кадров в области цифровой экономики с учетом международного опыта. Специалис­ты этой сферы в ближайшем будущем будут определять социально-экономический имидж региона и страны в целом.
— Самаркандская область обладает уникальным турист­ским потенциалом. Какие программы планируется реализовать в этом направлении?
— Последовательная работа в этом направлении уже ведется, и наша задача — придать этим процессам новое ускорение. В настоящее время на стадии реализации находится несколько проектов по строительству современных гостиниц с участием инвесторов из Индонезии, Турции, ОАЭ. Одной из крупных программ в этой сфере является строительство туристского кластера «Samarkand сity», конгресс-холла для проведения крупных международных конференций, отелей высокого уровня и бизнес-центра.
В целях подготовки квалифицированных специалистов с учетом передового мирового опыта будет активизирована работа Международного университета туризма «Шелковый путь». Есть конкретные проекты по развитию паломнического, медицинского, экологического видов туризма.
— А какие социальные программы для региона будут приоритетными в этом году?
— Прежде всего это создание комфортных условий для счастливой жизни людей. Для этого мы должны эффективно и динамично решать такой острый вопрос, как нехватка жилья. С этой целью на массиве Мотрит, где был возведен новый микрорайон, будут реализованы новые проекты по строительству многоквартирных домов разной этажности. Начнется также реализация программы по возведению 16-этажных монолитных домов с особой сейсмической и ветровой устойчивостью, высоток по немецким технологиям. Один из проектов предусматривает создание микрорайона из 50 многоквартирных домов. При реализации жилищных программ особое внимание будет уделено вопросам ценообразования и формирования комплексной социальной инфраструктуры.
Продолжится работа по реализации программ «Благоустроенное село» и «Благоустроенная махалля», модернизация всех уровней образования, планируется открытие спортивных объектов и учреждений культуры.
Разработана и реализуется специальная программа, согласно которой охват детей дошкольными образовательными учреждениями в 2019 году планируется довести с нынешних 29 процентов до 52. Достигнуты соглашения об открытии в регионе высокотехнологичных медицинских центров совместно с партнерами из Россий­ской Федерации, Южной Кореи, Индии. В то же время не терпит отлагательств решение проблемы нехватки медицинских работников в Каттакурганском, Нурабадском и других районах.
— Вы работали во многих регионах Узбекистана. По сравнению с другими областями какие ресурсы способны обеспечить Самарканд­ской области прорыв в социально-экономическом развитии?
— Каждый регион имеет свой особенный социально-экономический имидж и потенциал для развития. Самаркандская область традиционно выделяется большими возможностями в агропромышленном комплексе, турист­ским потенциалом, мощным образовательным ресурсом. В последние годы здесь сформировались высокотехнологичные, конкурентоспособные на мировом рынке автомобилестроительная, текс­тильная, перерабатывающая отрасли. Но главный ресурс региона — это люди, в которых исторически живет дух предпринимательства и созидания. Именно на жителей области планирую опираться в первую очередь в ходе достижения целей, обозначенных главой государства.