“Vatanparvar” tashkiloti avtomaktabida Afgʻoniston fuqarolari oʻqitildi
Oʻzbekiston Respublikasi mudofaasiga koʻmaklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti Surxondaryo viloyati kengashi tasarrufidagi Termiz avtomobil maktabida 46 nafar afgʻonistonlik fuqarolar “B” toifasi boʻyicha oʻqitildi.
Bu haqda “Vatanparvar” tashkiloti Matbuot xizmati tomonidan maʼlum qilindi. Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturining qoʻshma loyihasi asosida oʻqigan xorijliklarga haydovchilik guvohnomalarini topshirish marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda ishtirok etgan Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian va BMT Taraqqiyot dasturining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Matilda Dimovska, Surxondaryo viloyati hokimligi vakillari ushbu amaliyot Afgʻonistondagi qayta tiklash ishlariga koʻrsatilayotgan yordamlardan biri ekanligini, Oʻzbekistonda yana koʻplab afgʻonistonliklarni turli kasblarga tayyorlash ishlari davom ettirilishini bildirdilar. Shu oʻrinda Sharlotta Adrian oʻzbekistonlik mutasaddilarga kelgusida afgʻonistonlik ayollarni hamshiralik ishi boʻyicha oʻqitish taklifini bildirdi.
Foto: “Vatanparvar” tashkiloti Matbuot xizmati
Tadbir yakunida Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi elchisi “Hozirda ogʻir vaziyatni boshidan kechirayotgan Afgʻoniston fuqarolarini kasbga tayyorlash borasida alohida namuna koʻrsatayotgan «Vatanparvar” tashkilotining kichik bayrogʻidan esdalik uchun olib qolishimga ruxsat bergaysizlar», deya tashkilot bayrogʻini qabul qilib olgani yigʻilganlarning olqishiga sazovor boʻldi.
Yuqoridagi loyiha asosida Termiz tumanida tashkil etilgan Afgʻoniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazida yana 35 nafar afgʻonistonlik tikuvchilik kasbiga tayyorlandi.

Граждане Афганистана прошли обучение в автошколе организации «Ватанпарвар»
В Термезской автомобильной школе Сурхандарьинского областного совета организации содействия обороне Республики Узбекистан «Ватанпарвар» прошли обучение 46 граждан Афганистана на категорию «В» по вождению автомобиля.
Об этом сообщает пресс-служба организации «Ватанпарвар». Состоялась церемония вручения водительских удостоверений иностранным гражданам, прошедшим обучение на основе совместного проекта Европейского Союза и Программы развития ООН.
В ходе мероприятия посол Европейского союза в Узбекистане Шарлотта Адриан и глава представительства Программы развития ООН в Узбекистане Матильда Димовска, представители Сурхандарьинского областного хокимията заявили, что такая практика является одной из мер поддержки, оказываемой восстановительным работам в Афганистане и что обучение многих других афганцев различным профессиям будет продолжено в Узбекистане.
Фото: Пресс-служба организации «Ватанпарвар»
Также Шарлотта Адриан предложила узбекским представителям в будущем обучать афганских женщин сестринскому делу.
В завершение мероприятия посол Европейского Союза в Узбекистане сказала: «Пожалуйста, позвольте мне забрать настольный флаг организации «Ватанпарвар» на память, которая подает особый пример в подготовке граждан Афганистана, находящихся в настоящее время в трудной жизненной ситуации».
На основе вышеуказанного проекта еще 35 афганцев прошли обучение профессии портняжного дела в образовательном центре по обучению афганских граждан, расположеного в Термезском районе.