Toshkent, Buxoro va Namanganda zargarlik markazlari tashkil etiladi
“Zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish sohasini yanada rivojlantirish va ularning raqobatbardoshligini taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi.
Farmonga koʻra:
• 2024–2026-yillarda Buxoro va Namangan viloyatlarida bittadan hamda Toshkent shahrida ikkita zargarlik markazlari tashkil etiladi;
• zargarlik markazlarida tadbirkorlik subyektlari uchun zarur infratuzilma yaratiladi;
• 2025-yil yakunigacha qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlardan yasalgan zargarlik hamda boshqa buyumlarning yillik ishlab chiqarish hajmlari 1 milliard AQSH dollariga va eksport koʻrsatkichi 100 million AQSH dollariga yetkaziladi.
2025-yil 1-yanvargacha zargarlik markazlarini tashkil etish uchun davlat koʻchmas mulk obyektlarini yaxlit mulk sifatida yoki lotlar (qismlar va xonalar)ga boʻlgan holda tadbirkorlik subyektlari va tijorat banklariga uzoq muddatli ijaraga yoki mulk huquqi asosida, qiymatini boʻlib-boʻlib toʻlash shartlarida realizatsiya qilish choralari koʻriladi.
Farmonga muvofiq tashkil etiladigan zargarlik markazlaridagi ishlab chiqaruvchilarga qimmatbaho metallarni kechiktirib toʻlash sharti bilan sotishda:

Jewelry centers to be established in Tashkent, Bukhara, and Namangan
A Presidential Decree "On Measures for Further Development of the Jewelry Industry and Ensuring Its Competitiveness" has been adopted.
According to the decree:
•In 2024-2026, jewelry centers will be established, in Bukhara, Namangan regions, and two in Tashkent city;
•necessary infrastructure for business entities will be created in the jewelry centers;
•by the end of 2025, the annual production volume of jewelry and other items made of precious metals and precious stones will reach 1 billion US dollars and the export figure will reach 100 million US dollars.
Measures will be taken to lease or sell state-owned real estate properties, either as a single property or divided into lots (parts and rooms) to business entities and commercial banks for long-term lease or ownership, with the possibility of installment payments for the establishment of jewelry centers by January 1, 2025.
When selling precious metals to manufacturers in jewelry centers established under the decree with deferred payment conditions: