Sogʻliqni saqlash vazirligi “Elektron retsept” tizimi boʻyicha rasmiy bayonot berdi
Soʻnggi kunlarda jamiyatda elektron retseptlar tizimini joriy etish masalasi faol muhokama qilinmoqda. Shu munosabat bilan Sogʻliqni saqlash vazirligi qoʻshimcha tushuntirish va aniqliklar kiritishni zarur deb hisoblaydi.
“Elektron retsept” tizimini joriy etishdan koʻzlangan asosiy maqsad — davolash xavfsizligini oshirish va bemorlar salomatligini himoya qilish, shifokorlarning dori tayinlashdagi masʼuliyatini kuchaytirish, dori vositalarini tayinlash jarayonini tartibga solish, sogʻliqni saqlash tizimida raqamli hisobga oʻtish, shuningdek, kontrafakt yoki notoʻgʻri qoʻllanilayotgan dori vositalari aylanmasi bilan bogʻliq xavflarni kamaytirishdan iborat.
“Elektron retsept” tizimi hozirda Toshkent shahri va normativ hujjatlar bilan belgilangan 15 ta tumanda joriy etilmoqda. Tizimni butun respublika boʻylab kengaytirish 2026-yil oxirigacha bosqichma-bosqich amalga oshirilishi rejalashtirilgan boʻlib, bu — natijalarni tahlil qilish, aniqlangan tashkiliy va texnik muammolarni inobatga olgan holda amalga oshiriladi. Koʻzlangan maqsad — zaif jihatlarni aniqlash va toʻliq joriy etishdan oldin mexanizmlarni takomillashtirishdan iborat.
Sogʻliqni saqlash vazirligi fuqarolarning xavotirini toʻliq tushunadi va taʼkidlaydiki: favqulodda holatlarda, shuningdek, bolalarga, keksa yoshdagi shaxslarga va surunkali kasallikka chalingan bemorlarga tibbiy yordam koʻrsatishda hech kim zarur dori vositalarisiz qolmaydi. Ushbu toifadagi bemorlar alohida nazoratda boʻladi.
Yangi tizimni joriy qilish davri mobaynida Sogʻliqni saqlash vazirligida vazir rahbarligida doimiy faoliyat yurituvchi ishchi guruh tashkil etilgan. Ushbu guruh tarkibiga shifokorlar, dorixona tashkilotlari va AKT mutaxassislari kiradi. Ishchi guruh tizimning amalda qoʻllanilishini muntazam monitoring qiladi, fuqarolar va tibbiyot xodimlarining murojaatlarini koʻrib chiqadi, poliklinikalarga tushayotgan yuklamani, raqamli servislar barqarorligini va dori vositalarini berish tartibini tahlil qiladi. Zarur hollarda tezkor tarzda tegishli tuzatishlar kiritiladi.
Shifokor retseptisiz beriladigan asosiy hayotiy muhim dori vositalarining bazaviy roʻyxati shakllantirilgan. Uning maqsadi — kundalik va favqulodda maishiy holatlarda aholiga tezkor tibbiy yordam olish imkoniyatini taʼminlashdir. Roʻyxat xalqaro amaliyot, shifokorlar tavsiyalari va hayotiy holatlardan kelib chiqqan holda ishlab chiqilgan hamda Sogʻliqni saqlash vazirligining rasmiy axborot resurslarida eʼlon qilingan. Bu jarayonda u amaliy qoʻllanish natijalari va kelib tushayotgan takliflar asosida aniqlashtirilishi va toʻldirilishi mumkin.
Toshkent shahri va 15 ta tajriba hududlarida joylashgan dorixonalarda joriy qilingan “Elektron retsept” tizimi doirasida vujudga kelayotgan murojaatlarni qabul qilish uchun telegram @ssv_pilotbot tashkil etildi. Ushbu bot orqali ushbu tizim va dori vositalarini berish bilan bogʻliq barcha murojaatlar ustuvor tartibda koʻrib chiqiladi.
“Elektron retsept” tizimini joriy qilish jarayonlari haqida Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan jamoatchilik muntazam ravishda xabardor qilib boriladi.

Министерство здравоохранения опубликовало официальное заявление по поводу системы «электронных рецептов»
В последние дни в обществе активно обсуждается вопрос внедрения системы электронных рецептов. В связи с этим Министерство здравоохранения считает необходимым дать дополнительные разъяснения и уточнения.
Основная цель внедрения системы «Электронный рецепт» — повышение безопасности лечения и защита здоровья пациентов, усиление ответственности врачей при назначении лекарственных средств, упорядочение этого процесса, переход к цифровому учёту в системе здравоохранения, а также снижение рисков, связанных с оборотом контрафактных либо неправильно применяемых лекарственных средств.
В настоящее время система «Электронный рецепт» внедряется в городе Ташкенте и в 15 районах, определённых нормативными документами. Масштабирование системы по всей республике запланировано поэтапно до конца 2026 года и будет осуществляться по результатам анализа, с учётом выявленных организационных и технических вопросов. Цель пилотного этапа — выявить слабые места и усовершенствовать механизмы до полного внедрения.
Министерство здравоохранения полностью понимает обеспокоенность граждан и подчёркивает: в экстренных ситуациях, а также при оказании медицинской помощи детям, лицам пожилого возраста и пациентам с хроническими заболеваниями никто не останется без необходимых лекарственных средств. Эти категории пациентов будут находиться на особом контроле.
На период внедрения новой системы при Министерстве здравоохранения под руководством министра создана постоянно действующая Рабочая группа. В её состав входят врачи, представители аптечных организаций и ИКТ-специалисты. Рабочая группа регулярно осуществляет мониторинг практического применения системы, рассматривает обращения граждан и медицинских работников, анализирует нагрузку на поликлиники, стабильность цифровых сервисов и порядок отпуска лекарственных средств. При необходимости оперативно вносятся соответствующие корректировки.
Сформирован базовый перечень основных жизненно важных лекарственных средств, отпускаемых без рецепта врача. Его цель — обеспечить населению возможность получения своевременной помощи в повседневных и экстренных ситуациях. Перечень разработан с учётом международной практики, рекомендаций врачей и жизненных обстоятельств и опубликован на официальных информационных ресурсах Министерства здравоохранения. При этом, по итогам практического применения и с учётом поступающих предложений, он может уточняться и дополняться.
Для приёма обращений, возникающих в рамках внедрения системы «Электронный рецепт» в аптеках города Ташкента и 15 пилотных территорий, создан телеграм-бот: @ssv_pilotbot. С его помощью все обращения, связанные с системой и порядком отпуска лекарственных средств, будут рассматриваться в приоритетном порядке.
Министерство здравоохранения будет регулярно информировать общественность о ходе внедрения системы «Электронный рецепт».
Основная задача Министерства — обеспечить баланс между безопасностью лечения и доступностью необходимых лекарственных средств, принимая все решения исключительно исходя из интересов пациента.