Prezident Shavkat Mirziyoyev Italiya ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Italiya Respublikasiga rasmiy tashrifning ishbilarmonlik tadbirlari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Milan shahrida ushbu mamlakatning investorlari va yirik biznes vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Italiya tomonidan Lombardiya viloyati gubernatori Attilio Fontana, “Italiya - O‘zbekiston” savdo palatasi prezidenti Jorjo Veronezi, shuningdek, Eni, Enel, Pietro Fiorentini, Saipem, Energy System, Imagro Group, HT Holding, Danieli, SACE, Ferroli Group, Arsenale Group, Pirelli kabi yetakchi kompaniya va korporasiyalar, uyushma va moliyaviy institutlarning 25 nafardan ziyod rahbarlari ishtirok etdi.
- Jahon sivilizasiyasining qadimiy beshiklaridan biri, boy madaniy meros va yuqori texnologiyalar markazi, rassom va shoirlarning bir necha avlodi uchun ilhom manbai bo‘lgan betakror yurtingizga bu mening birinchi tashrifim, - dedi Prezident tadbir avvalida. – Uchrashuvimiz aynan Milanda – faol ishbilarmonlik jarayonlari qizg‘in kechayotgan, innovasiya va texnologiyalar kashf etilayotgan, sanoatning yangi tarmoqlari rivojlanayotgan zamonaviy iqtisodiy markazda o‘tayotgani ramziy ma’noga ega.
Keyingi yillarda O‘zbekiston bilan Italiya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mamlakatimizda Italiya sarmoyasi ishtirokidagi zamonaviy korxonalar soni ikki karra ko‘paydi. O‘zaro savdo hajmi izchil oshib bormoqda. Elektrotexnika, metallurgiya sohalarida hamda infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha qator qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari kuni kecha Italiya Prezidenti Serjo Mattarella va Bosh vaziri Jorja Meloni bilan o‘tkazilgan muzokaralar sermahsul va konstruktiv bo‘lganini qayd etdi.
– Mohiyatan, biz mamlakatlarimiz munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarib, ularning tarixida yangi bosqichni boshladik. Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga, biznes uchun qulay sharoitlar yaratishga, qo‘shma loyihalarni moliyalashtirishning moslashuvchan mexanizmlarini joriy etishga, tashabbuslarimizni qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldik. Shuningdek, sanoat kooperasiyasini rivojlantirish uchun yo‘nalishlarni belgilab oldik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Erishilgan barcha kelishuvlar ijrosiga aynan Italiya biznesi vakillari katta hissa qo‘shishga qodir. Qolaversa, tashrifdan avval ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining qariyb 300 nafar vakili ishtirokida o‘tkazilgan qo‘shma biznes-forum Italiya sarmoyadorlarining O‘zbekistonga qiziqishini tasdiqladi.
Ushbu tadbir yakunida umumiy qiymati 9 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan bir qator yangi investisiya kelishuvlari va savdo bitimlari imzolandi. Ular energetika, gaz-kimyo va neft-gaz tarmog‘i, metallurgiya, kimyo, to‘qimachilik sanoati va qishloq xo‘jaligida katta kooperasiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Uchrashuv davomida davlatimiz rahbari jahon iqtisodiyotidagi jiddiy tebranishlar va global yetkazib berish zanjirlari buzilishi sharoitida ishonch va hurmat tamoyillariga asoslangan konstruktiv, ochiq muloqot muhimligini qayd etib, O‘zbekiston Italiya biznesiga yurtimizda faoliyat yuritishi uchun keng qo‘llab-quvvatlash choralari va samarali maydon taqdim etishga tayyorligini bildirdi.
Prezidentimiz O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohot va yangilanishlarga alohida to‘xtaldi. Erkin bozor mexanizmlarini joriy etish, sog‘lom raqobat va xususiy mulk daxlsizligini ta’minlash, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, samarali davlat boshqaruvi tizimini joriy etish borasida qilinayotgan izchil ishlar hamda biznes yuritish uchun maksimal qulayliklar yaratishga qaratilgan boshqa ijobiy o‘zgarishlar qayd etildi.
- Bugun bizda biznesingiz rivoji va ravnaqi uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Barqarorlik, ishonchli kafolatlar, qulay investisiya muhiti ta’minlangan. Har biringizni Yangi O‘zbekiston – haqiqatan cheksiz imkoniyatlarga ega betakror mamlakat ekanligiga ishonch hosil qilish uchun yurtimizga kelishni taklif qilaman, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, O‘zbekistonning boy tabiiy resurslari va malakali kadrlarini Italiyaning texnologik va sanoat salohiyati bilan birlashtirishdan hosil bo‘ladigan sinergiya qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni birgalikda ishlab chiqarish va ularni uchinchi mamlakatlar bozoriga eksport qilish imkonini beradi.
Shu ma’noda, energetika, oziq-ovqat va to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi, kimyo va avtomobilsozlik, elektrotexnika va ko‘plab boshqa sohalar hamkorlik uchun istiqbolli ekani ta’kidlandi.
Sheriklikni kengaytirish bo‘yicha rejalar yuzasidan atroflicha fikr almashildi. Italiya ishbilarmon doiralari vakillari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar samaradorligini yuqori baholab, ular uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qilayotganini ta’kidladilar.
O‘zbekiston Italiya kompaniyalari uchun istiqbolli Markaziy Osiyo mintaqasi bilan ishlash imkoniyatlarini ochadigan strategik hamkor ekani qayd etildi.
Italiya tadbirkor va sarmoyadorlari O‘zbekistonda o‘zaro manfaatli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, bunda yuqori texnologiyalar va innovasion yechimlarni joriy qilish bo‘yicha aniq taklif va rejalarini bayon qildilar.
Misol uchun, Lombardiya viloyati bilan hududlararo hamkorlik dasturlarini kengaytirish, O‘zbekistonda gaz taqsimoti tizimini va Toshkent shahrida elektr taqsimot tarmoqlarini modernizasiya qilish, Toshkent issiqlik elektr stansiyasini texnologik jihatdan qayta jihozlash, bir qator zavodlar qurish, shu jumladan chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish, kaliy xlorni tozalash, kaliy gidroksidi, qurilish materiallari, qishloq xo‘jaligi texnikasi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, za’faron plantasiyalarini kengaytirish, “O‘zmetkombinat” AJ ishlab chiqarish quvvatini oshirish, Turin politexnika universiteti bilan birgalikda Italiya texnologiya va innovasiyalari markazini tashkil etish va boshqa loyihalar to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Bundan tashqari, sanoat uchun kadrlar tayyorlash yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
O‘zbekiston yetakchisi uchrashuvda aytilgan har bir tashabbusni kompleks “yo‘l xaritasi”ga kiritishga ko‘rsatma berdi. O‘zbekiston vazirlik va idoralari rahbarlariga italiyalik hamkorlarga mamlakatimizdagi joriy va yangi loyihalarini amalga oshirishda har tomonlama ko‘maklashish topshirildi.

18:17 09 June 2023 Politcs
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting in Milan with investors and big business representatives of the country as part of business events during his official visit to Italy.
On the Italian side, governor of the Lombardy region Attilio Fontana, president of the Italy-Uzbekistan Chamber of Commerce Giorgio Veronesi, as well as more than 25 executives of leading companies, corporations, associations and financial institutions, such as Eni, Enel, Pietro Fiorentini, Saipem, Energy System, Imagro Group, HT Holding, Danieli, SACE, Ferroli Group, Arsenale Group and Pirelli,  attended the meeting.
"This is my first visit to your wonderful country, one of the oldest cradles of world civilization, the centre of rich cultural heritage and high technologies, the source of inspiration for many generations of artists and poets," the President noted, opening the event. "It is symbolic that our meeting is taking place in Milan, the modern economic centre, where business processes are active, innovations and technologies are being discovered, and new industries are being developed.
It is ratified to note that economic cooperation between Uzbekistan and Italy has been developing dynamically in recent years. The number of modern enterprises in our country with Italian investments has doubled. The volume of mutual trade has been growing steadily. A range of joint projects in electrical engineering, metallurgy and infrastructure development have been successfully implemented.
The Head of State described the talks held the previous day at the highest level with Italian President Sergio Mattarella and Prime Minister Giorgia Meloni as fruitful and constructive.
"We have raised our countries' relations to the level of strategic partnership and started a new stage in history. We have agreed to expand trade and economic cooperation, create favourable conditions for business, introduce flexible mechanisms of financing joint projects, and support our initiatives. We have also outlined guidelines for the development of industrial cooperation," Shavkat Mirziyoyev said.
Italian business representatives are capable of making a significant contribution to the implementation of all agreements reached. In addition, on the eve of the visit, a joint business forum was held with the participation of about 300 representatives of business circles of the two countries, which confirms the interest of Italian investors in Uzbekistan.
A series of new investment and trade agreements worth over €9 billion were signed. These are large-scale cooperation projects in the energy, gas and oil and gas sectors, metallurgy, chemicals, textiles and agriculture.
During the meeting, noting the importance of a constructive and open dialogue built on principles of confidence and respect, especially against the backdrop of profound upheavals in the global economy and disruption of global supply chains, the Head of our State expressed Uzbekistan's willingness to provide support measures and effective space for Italian businesses to operate in our country.
The President of Uzbekistan has referred specifically to the reforms and renovations taking place in Uzbekistan. He noted the consistent work on introducing free market mechanisms, ensuring healthy competition and inviolability of private property, supporting entrepreneurship, introducing an effective system of public administration and other positive changes aimed at creating a comfortable environment for doing business.
"Today we have all conditions for the development and prosperity of your business. Stability, reliable guarantees and a favorable investment climate have been assured. I invite each of you to come to our country to make sure that the New Uzbekistan is truly a unique country with unlimited opportunities," President Shavkat Mirziyoyev said.
As already mentioned, the synergies created by combining Uzbekistan's rich natural resources and skilled workforce with Italy's technological and industrial potential, make it possible to jointly produce value-added products and export them to  third-country markets.
The most promising areas for coperatopm have been identified as energy, food and textile industry, agriculture, chemistry and the automotive industry, electrical engineering and many other sectors.
There was a detailed exchange of views on plans to expand the partnership.   Representatives of Italian business circles praised the efficiency of the reforms underway in our country, which set the foundation for the development of cooperation with business representatives in the long run.
Uzbekistan was noted as a strategic partner for Italian companies, which opens up opportunities for Italian companies to work with the promising region of Central Asia.
Italian businessmen and investors outlined their concrete proposals and plans for mutually beneficial joint projects in Uzbekistan, including the introduction of high-tech and innovative solutions.
As an example, they talked about expanding interregional cooperation programmes with the Lombardy region, modernisation of the gas distribution system in Uzbekistan and electricity networks in Tashkent, Technological upgrade of the Tashkent TPP (thermal power plant), construction of several plants, including waste-to-energy generation, chlorine purification, potassium hydroxide, construction materials, production of agricultural machinery, expansion of saffron plantations, increase of Uzmetkombinat's production capacity, establish  Italian Centre for Technology and Innovation together with the Turin Polytechnic University.
In addition, agreements have been reached on training for the industry.
The Head of Uzbekistan instructed to incorporate every initiative mentioned during the meeting into a comprehensive road map. Heads of Uzbek ministries and agencies have been instructed to provide comprehensive assistance to Italian partners in implementing their ongoing and new projects in our country.