Pillachilik ish oʻrinlari yaratishda katta imkoniyat
Mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xiva tumanidagi “Khiva Silk Fabric” korxonasini borib koʻrdi. Bu haqda Oʻzbekiston Prezidenti Matbuot xizmati xabar bermoqda.
Boʻsh turgan binoni modernizatsiyalash orqali amalga oshirilgan loyihaning birinchi bosqichi joriy yil avgust oyidan ishga tushirildi. Xitoydan ixtisoslashgan uskunalar olib kelib oʻrnatildi.
Klaster usuliga asoslangan korxona yiliga 140 tonnadan ziyod quruq pillani qayta ishlash quvvatiga ega. Bu yerda 110 kishi, asosan ayollar ish bilan taʼminlangan. Viloyat miqyosida olganda esa, bugungi kunda pillachilik tarmogʻida mingta doimiy, 30 mingta mavsumiy ish oʻrni yaratilgan.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyati bilan tanishdi, ishchilar bilan suhbatlashdi. Pillachilikda odamlarni, ayniqsa, ayollarni ish bilan taʼminlash boʻyicha katta imkoniyatlar borligi, xorijdan katta bargli tut navlarini olib kelib, shunday korxonalarni har bir tumanda tashkil etish zarurligini taʼkidladi.
Kelgusi yildan korxonada ipak tolasidan mato va tayyor kiyim-kechak tayyorlash, gʻumbakdan laboratoriya usulida yogʻ olish yoʻlga qoʻyiladi. Ipakni olgandan keyin pilla ichida qoladigan gʻumbakka shu kungacha bizda chiqindi sifatida qaralgan. Oqsilga juda boy gʻumbakdan kosmetologiyada ishlatiladigan qimmatbaho yogʻ olinadi. Xitoyda bu yogʻning 1 litri 40-50 dollar atrofida sotiladi.
Korxonada xitin va xitozan moddasi, biologik faol qoʻshimchalar, gʻumbak konservasi, tut bargidan choy va shirinliklar ishlab chiqarish ham koʻzda tutilgan.
Hozirdanoq qiymati 1,1 million dollarga teng eksport shartnomalari imzolangan. Xususan, Xitoy va Pokistonga ipak mahsulotlari yetkazib berish rejalashtirilgan.
Shu yerda Xorazmda chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik va bogʻdorchilikni rivojlantirish, qovun yetishtirishni koʻpaytirish va eksport qilish, asosiy va takroriy ekinda sholi yetishtirishga oid istiqbolli loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.
Prezidentimiz loyihalarni sifatli bajarish, aholini sifatli oziq-ovqat bilan taʼminlash, ish oʻrinlari va daromad manbalarini koʻpaytirish yuzasidan koʻrsatmalar berdi. Toshsoqa magistral sugʻorish kanallarini qayta qurish boʻyicha bajarilgan ishlar bilan tanishar ekan, qurilish ishlarini izchil davom ettirish, suvni tejashga qaratilgan bunday loyihalarni boshqa viloyatlarda ham amalga oshirish zarurligini taʼkidladi.

В шелководстве имеется большой потенциал для создания рабочих мест
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предприятием “Khiva Silk Fabric”, действующим в Хивинском районе.
Первый этап проекта, реализованного посредством модернизации пустовавшего здания, был введен в строй в августе текущего года. Здесь установлено оборудование китайского производства.
Предприятие, организованное по кластерному методу, способно в год перерабатывать свыше 140 тонн сухих коконов. Здесь работают 110 человек, в основном женщины. По области в сфере шелководства задействованы тысяча постоянных и 30 тысяч сезонных работников.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия, побеседовал с работниками. Отметил, шелководство обладает большим потенциалом для обеспечения работой, особенно женщин, необходимо ввезти из-за рубежа сорта крупнолистовой шелковицы, создать такие предприятия в каждом районе.
Начиная соследующего года на предприятии будут налажены производство ткани и готовой одежды из шелковой пряжи, а также получение кризалидного масла. Масло, получаемое из куколок шелкопряда, которые богаты белком, является ценным сырьем в косметологии. В Китае 1 литр такого масла стоит около 40-50 долларов.
Предприятие намерено также освоить производство хитина и хитозана, биологически активных добавок, консерв их куколок, чая и сладостей из листьев шелковицы.
Уже заключены экспортные контракты на 1,1 миллиона долларов. Планируется поставить 15 тонн шелковой продукции и 12 тонн шелковой ваты в Китай, 1 тонну шелковой продукции в Пакистан.
Здесь же прошла презентация перспективных проектов по развитию животноводства, птицеводства, рыбоводства и садоводства, расширению заготовки и экспорта дыни, выращиванию риса как основной и повторной культуры.
Президент дал указания по качественной реализации проектов, обеспечению населения качественными продкутами питания, увеличению рабочих мест и источников дохода.
Знакомясь с проделанной работе по реконструкции магистральных оросительных каналов "Тошсока", отметил необходимость ускоренного проведения строительных работ, реализации подобных проектов, нацеленных на водосбережение, и в других регионах страны.