Oʻzbekiston tibbiyotida elektron sogʻliqni saqlashni rivojlantirishga start berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov yurtimizga tashrif buyurgan Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti Yevropa mintaqaviy byurosi boʻlimi direktori Klaudia Steyn boshchiligida JSSTdelegatsiyasi bilan uchrashdi.
Bu haqda Sogʻliqni saqlash vazirligi Axborot xizmati xabar bermoqda.
Unda “2018– 2020 yillarga moʻljallangan Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi va Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti vakilligi oʻrtasidagi ikki yillik hamkorlik kelishuvi” doirasida sogʻliqni saqlash axborot tizimi va maʼlumotlarni boshqarish uchun xalqaro standartlardan foydalanish boʻyicha texnik koʻmaklashuv amalga oshirish rejalari muhokama qilindi.
Qayd etish joizki, JSST delegatsiyasi shu yilning aprel oyida Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash axborot tizimini majmuaviy baholash oʻtkazilishi natijasi boʻyicha turli davlat organlari va xalqaro moliyaviy institutlar, jumladan, Sogʻliqni saqlash vazirligi masʼullari bilan qator uchrashuvlar oʻtkazgan edi. Joriy yilning noyabr oyida esa ushbu nufuzli xalqaro tashkilotning Yevropa mintaqaviy byurosi direktori Jujanna Yakab bilan Sogʻliqni saqlash vaziri A. Shadmanov oʻrtasida muloqot boʻlib oʻtgandi. Natijada, JSST ekspertlari hamkorligida Oʻzbekistonda sogʻliqni saqlash axborot tizimini takomillashtirish boʻyicha loyiha tayyorlandi. Unda hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari va milliy sogʻliqni saqlash axborot tizimini takomillashtirish, elektron sogʻliqni saqlash tizimi faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va yaxshilash uchun 2018—2020 yillarga moʻljallangan aniq tadbirlar aks etgan.
Mazmunli muloqot davomida sogʻliqni saqlash axborot tizimini rivojlantirish “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish, kadrlar salohiyatini monitoring qilish, baholash, oʻqitish va rivojlantirish boʻyicha tadbirlar oʻtkazish, xalqaro ekspertlarni jalb etib, soha mutaxassislari uchun treninglar oʻtkazish, elektron sogʻliqni saqlashni rivojlantirishni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga grantlar ajratish masalalari hal etildi.

В Узбекистане дан старт развитию электронного здравоохранения
Министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шадманов встретился с делегацией ВОЗ во главе с директором отдела информации, фактических данных, научных исследований и инноваций Европейского регионального бюро ВОЗ Клаудиа Стейн.
Были обсуждены планы осуществления технического содействия по использованию международных стандартов по созданию и развитию информационных систем здравоохранения и управления данными здравоохранения в рамках «Соглашения о сотрудничестве между Министерством здравоохранения Республики Узбекистан и Представительством Всемирной организации здравоохранения в Узбекистане на 2018-2019 годы».
Необходимо отметить, что миссия ВОЗ по результатам проведенной в апреле нынешнего года комплексной оценки информационной системы здравоохранения Республики Узбекистан проводила ряд встреч с различными государственными органами и международными финансовыми институтами, в частности, уполномоченными работниками Министерства здравоохранения. А в ноябре нынешнего года состоялась встреча между директором Европейского регионального бюро ВОЗ Жужанной Якаб и министром здравоохранения Узбекистана Алишером Шадмановым. В результате в сотрудничестве с экспертами ВОЗ подготовлен проект по совершенствованию информационной системы здравоохранения Узбекистана. Он включает в себя конкретные мероприятиями на период 2018–2020 г.г. для совершенствования приоритетных направлений сотрудничества и национальной информационной системы здравоохранения, поддержки и улучшения условий функционирования системы электронного здравоохранения.
В конструктивном обсуждении рассмотрены вопросы разработки «дорожной карты» развития информационной системы здравоохранения, проведения мероприятий по мониторингу, оценке, обучению и развитию потенциала кадровых ресурсов, привлечения международных экспертов в сфере электронного здравоохранения, включая тренинги специалистов здравоохранения, выделение гранта на всестороннюю поддержку развития электронного здравоохранения.
На встрече было отмечено, что начаты действия по внедрению в медицину Узбекистана электронной системы, выделению грантов процессу развития информационно-коммуникационных технологий и управления данными в системе Министерства здравоохранения нашей страны.