O‘zbekiston Prezidenti Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashiga a’zo mamlakatlar bilan ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-iyul kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi yetakchilarining birinchi sammitida ishtirok etdi.
Saudiya Arabistoni Valiahdi, Vazirlar Mahkamasi Raisi Shayx Muhammad bin Salmon Ol Saud raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy, Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum, Kuvayt Davlati Amiri o‘rinbosari, Valiahdi shayx Mish’al al-Ahmad al-Jobir as-Saboh, O‘mon Sultonligi Bosh vaziri o‘rinbosari Asad bin Toriq al-Said, Bahrayn Podshohining maxsus vakili Shayx Nosir bin Hamad Al Xalifa hamda Kengash bosh kotibi Jasim Muhammad al-Budayviy ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, konstruktiv siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Mintaqaviy va xalqaro siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashildi.
Prezidentimiz o‘z nutqida Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mintaqasi xalqlari o‘rtasidagi munosabatlar tarixi uzoq ekanini, yaqin savdo aloqalari, mushtarak qadriyat va an’analar, muqaddas islom dinimiz ularning asosini tashkil etishini alohida ta’kidladi.
Movarounnahr va Arabiston diyorlari o‘rtasidagi tarixiy aloqalarni rivojlantirishda buyuk mutafakkir va alloma bobolarimizning beqiyos xizmatlari borligi qayd etildi. “Barcha muhaddislarning peshvosi” – ulug‘ alloma Imom Buxoriy ana shunday siymolardan biridir.
– Musulmon dunyosidagi oltita buyuk muhaddisning ikki nafari mintaqamizda tug‘ilib kamol topgani, qadimiy Buxoro esa “Qubbatul Islom” nomi bilan shuhrat qozonganidan g‘ururlanamiz. Ma’lumki, to‘qqizinchi asr boshida Abbosiylar davlatining poytaxtidagi “Donishmandlar uyi” akademiyasi Markaziy Osiyolik 200 dan ortiq allomalar ilmiy faoliyat olib borganlar. Muso Al-Xorazmiy, Abu Rayhon Beruniy, Ahmad Farg‘oniy, Ibn Sino kabi ulug‘ allomalarimiz esa bebaho ilmiy asarlarini aynan go‘zal va mukammal arab tilida yaratib, butun dunyoda shon-shuhrat qozonganlar, – dedi O‘zbekiston rahbari.
Hozirgi vaziyatga baho berar ekan, mamlakatimiz yetakchisi bugungi xavf-xatarlarga qaramay, ikkala mintaqa ham tinchlik, barqarorlik va taraqqiyot makoni bo‘lib kelayotganini ta’kidladi. Ayni paytda Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz davlatlari bir-birlariga ishonchli va uzoq muddatli hamkor sifatida qaramoqda.
Keyingi yillarda O‘zbekistonning Ko‘rfaz mamlakatlari bilan aloqalari yangi bosqichga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ushbu ijobiy tajribadan kelib chiqib, mintaqalarimiz o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni bir qator yo‘nalishlarda kengaytirish taklif etildi.
Siyosiy sohada. O‘zbekiston rahbari keng qamrovli hamkorlikni turli formatlarda rivojlantirish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Birodar davlatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish maqsadida kelgusida ko‘p tomonlama Do‘stlik, mintaqalararo bog‘liqlik va hamkorlik Bitimini ishlab chiqish masalasini o‘rganish taklif etildi.
Ikkinchi yo‘nalish – yuqori texnologiyalar va investitsiyalar sohasidagi hamkorlik. Davlatimiz rahbari innovatsiyalar, “sun’iy” intellekt, “yashil” iqtisodiyot, raqamlashtirish, “aqlli qishloq xo‘jaligi”, nano- va biotexnologiyalar sohalaridagi hamkorlik platformalari va ishchi mexanizmlarini yaratish zarurligini qayd etdi. Biznes vakillari ishtirokida Qo‘shma investorlar kengashini ta’sis etish va uning dastlabki yig‘ilishini Samarqandda o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.
– Mintaqamizda Ko‘rfazdagi hamkorlar tomonidan tashkil etilgan investitsiya fondlarining salohiyatidan samarali foydalanish va yetakchi banklar faoliyatini kengaytirishdan manfaatdormiz. Shuningdek, “yashil” energetika loyihalarini birgalikda amalga oshirish maqsadida alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish muhim, deb hisoblayman, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Uchinchi yo‘nalish savdo va transport bog‘liqligini kuchaytirishdan iborat. Davlatimiz rahbari Ko‘rfaz davlatlari bilan erkin savdo rejimini joriy etish, texnik reglamentlarni uyg‘unlashtirish va elektron tijoratni rivojlantirish dolzarb ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Shu munosabat bilan ko‘p tomonlama Savdo bitimini ishlab chiqish va qabul qilish masalasini ishlab chiqish taklif etildi.
Transport va tranzit sohasida O‘rta transport koridorida eng maqbul tariflarni qo‘llash, Afg‘oniston orqali mavjud multimodal yo‘laklardan keng foydalanish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni maqsadli subsidiyalash yordamida ko‘paytirish taklifi bildirildi.
Davlatimiz rahbari hamkorlarni Ko‘rfaz davlatlarini eng yaqin va qulay yo‘l orqali mintaqamiz bilan bog‘laydigan Trans-Afg‘on temir yo‘lini qurish strategik loyihasida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Navbatdagi muhim yo‘nalish – ekologiya va iqlim o‘zgarishi masalalari. Yurtimizda ochilayotgan Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti negizida birgalikda xalqaro tadqiqotlar dasturini ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Ishtirokchilarning e’tibori beshinchi yo‘nalish – turizm sohasiga qaratildi. “Ko‘rfaz – Markaziy Osiyo” yagona vizasiz sayyohlik makonini va turistlar uchun mo‘ljallangan zamonaviy klasterlarni yaratish, qo‘shma turistik mahsulotlarni ko‘paytirish hamda 2024 yilda Islom dunyosi turizm poytaxti, deb e’lon qilingan Xiva shahrida mintaqalarimiz yetakchi sayyohlik operatorlari forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Islom hamkorlik tashkiloti doirasida dunyoda kuzatilayotgan islomofobiya holatlariga qarshi birgalikda kurashish masalasiga alohida to‘xtalindi.
Bundan tashqari, terrorizm, ekstremizm va radikalizmga qarshi kurash sohasida, shuningdek, bunday tahdidlarning internet va vositalar orqali tarqalishidan yoshlarni himoya qilish borasidagi hamkorlikni mustahkamlash muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti Afg‘onistonda tinchlikka erishish masalalariga to‘xtalib o‘tdi.
– Bizning mintaqalarimiz tashabbuskor bo‘lib, katta-katta minbarlardan Afg‘oniston muammolariga butun dunyo e’tiborini jalb etishimiz, afg‘on xalqining hayotini yengil qilishga munosib hissa qo‘shishimiz kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
So‘zining yakunida Prezidentimiz bugungi tarixiy sammit natijalari albatta Ko‘rfaz va Markaziy Osiyo mintaqalari o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalarni mutlaqo yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Yig‘ilish yakunida Qo‘shma bayonot qabul qilindi.
Sammit ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasining “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” formatidagi navbatdagi oliy darajadagi uchrashuvni Samarqand shahrida o‘tkazish taklifini qo‘llab-quvvatladilar.

The President of Uzbekistan put forward a number of proposals for the development of multilateral cooperation with the member countries of the Gulf Cooperation Council.
00:52 20 July 2023 Politcs
9286 0
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the first summit of the Gulf Cooperation Council and Central Asian countries' leaders on 19 July.
The event, chaired by Sheikh Mohammad bin Salman Al Saud, Crown Prince and Chairman of the Cabinet of Ministers of Saudi Arabia, was also attended by President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, Emir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani, Prime Minister of the United Arab Emirates Sheikh Muhammad bin Rashid Al Maktoum, Deputy Emir and Crown Prince of Kuwait Sheikh Mishaal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, Deputy Prime Minister of the Sultanate of Oman Sheikh Asad bin Tariq Al-Said, Special Representative of the King of Bahrain Sheikh Nasser bin Hamad Al Khalifa and Secretary - General of the Council Jasim Muhammad Al-Budaywi.
In accordance with the agenda, the sides considered the issues of developing constructive political dialogue, expanding trade, economic and investment cooperation, and strengthening cultural and humanitarian relations. Moreover, sides exchanged views on current topical aspects of regional and international politics.
In his speech, the President of Uzbekistan emphasised the deep historical relationship between the people from Central Asia and the Gulf region, which are based on close trade relations, common values and traditions, and the holy religion of Islam.
The contribution of our eminent thinkers and scholars to the development of historical relations between Maverannahr and the Arabian land was noted. One of them was the great scholar Imam Al Bukhari, also known as the "Sultan of all Muhaddiths".
- We are proud that two of the six renowned scholars of the Muslim world were born and raised in our region, and ancient Bukhara became famous with the name of "Qubbatul Islam". It is known that at the beginning of the ninth century, more than 200 scholars from Central Asia were engaged in scientific activity at the "House of the Wisdom" academy in the capital of the Abbasid state. Our great scholars such as Musa Al-Khorazmi, Abu Rayhan Beruni, Ahmad Farghani, Ibn Sino created their valuable scientific works in the beautiful Arabic language and gained fame all over the world, - said the head of Uzbekistan.
Assessing the current situation, the leader of our country noted that despite today's challenges, both regions continue to remain a place of peace, stability and development. At the moment, the states of Central Asia and the Gulf are reliable and long-term partners.
It was noted with satisfaction that Uzbekistan's relations with the Gulf countries have reached a new level in recent years.
Taking into account this positive experience, it was proposed to expand practical cooperation between the two regions in a number of priority areas.
In the political sphere, the Uzbek leader noted the importance of developing comprehensive large – scale cooperation in various formats.
In order to bring our fraternal countries and peoples closer together, it was proposed to study the issue of developing a multilateral agreement on friendship, interregional connection and cooperation in the future.
The second direction is cooperation in the field of high technology and investments. The head of our state noted the need to create platforms and working mechanisms for cooperation in the field of innovation, "artificial" intelligence, "green" economy, digitalisation, "smart" agriculture, nano- and biotechnology. An initiative was put forward to establish a Joint Investors' Council with the participation of business representatives and hold its first meeting in Samarkand.
- We are interested in effectively using the potential of investment funds established by partners in the Gulf and expanding the activities of leading banks in our region. Also, I believe it is important to adopt a separate "roadmap" for the joint implementation of "green" energy projects, - said the President of Uzbekistan.
The third direction is to strengthen trade and transport links. The head of our state stressed the urgency of introducing a free trade regime with the Gulf States, harmonizing technical regulations and developing e-commerce. In this regard, it was proposed to work out the issue of developing and adopting a multilateral trade agreement.
In the field of transport and transit, it was proposed to apply the most favorable tariffs in the Middle transport corridor, to make extensive use of existing multimodal routes through Afghanistan, and to increase direct air travel with the help of subsidies.
The leader of our country also urged our partners to take an active part in the strategic project to build the Trans-Afghan railway, which will connect the Gulf States with Central Asia through the shortest route.
The next important direction is ecology and climate change. The importance of developing an international joint research program on the basis of the Central Asian University of Environment and Climate Change Studies, which is opening in our country, was noted.
The attention of the participants was drawn to the opportunities in tourism (firth direction). It was proposed to create a single visa-free tourist space "Gulf - Central Asia", to develop modern clusters and joint tour products, also, to hold a forum of leading tour operators of the two regions in the city of Khiva, which is declared as the Tourist Capital of the Islamic World in 2024.
Within the framework of the Organization of Islamic Cooperation, special attention was paid to the issue of joint fight against the cases of islamophobia observed in the world.
It also pointed the importance of strengthening cooperation in combating terrorism, extremism, radicalism and drug trafficking, as well as to protect young people from the spread of these threats through the Internet and other channels.
The President of Uzbekistan touched the issues of settling peace in Afghanistan.
- Our regions should take the initiative and draw the attention of the entire world community to the problems of Afghanistan from high tribunes and make a worthy contribution in making the life of the Afghan people easier," the head of our state stressed.
In concluding his speech, the President of Uzbekistan expressed confidence that the results of today's historic summit will serve to bring the multifaceted relations between the regions of Central Asia and the Gulf to a completely new level.
At the end of the meeting, a Joint Statement was adopted.
The summit participants supported Uzbekistan's proposal to hold the next high-level meeting in the format of the "Cooperation Council of the Central Asia-Gulf Arab States" in the city of Samarkand.