Yuqori sinfda o‘qitiladigan fanlar 16 tadan 11 taga qisqaradi
Oliygohga kirishga ishtiyoqi bor bo‘lgan 10-11 sinf o‘quvchilariga "kimyo – biologiya", "matematika – fizika", "matematika – chet tili", "ona tili va adabiyot – chet tili" fanlari ularning tanlovi asosida chuqurlashtirib o‘qitiladi.
Kasb-hunar egasi bo‘lish istagidagi o‘quvchilarga esa maktabning o‘zida tayyor mutaxassis bo‘lib yetishib chiqish imkoniyati yaratiladi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga sentyabrdan boshlab ushbu tajribani salohiyati va tayyorgarligi bor 135 ta maktabda yo‘lga qo‘yish topshirildi. Kelgusi o‘quv yilidan kamida 1 mingta maktab ushbu tizimga o‘tkaziladi.
Darslarning mazmuni ham o‘zgarishi ta’kidlandi. Bunda 1-sinfdan kompyuter savodxonligi, yuqori sinflarda moliyaviy savodxonlik darslari joriy etiladi.
Shuningdek, bu yil maktab darsliklariga byudjetdan 920 milliard so‘m ajratildi, boshlang‘ich sinflar uchun to‘liq yangi darsliklar ishlab chiqildi.
Boshlang‘ich sinflar uchun tayyorlangan darsliklarning ikkinchi qismini ham to‘liq hajmda chop etishga topshiriq berildi.

Number of subjects taught at high school to be reduced from 16 to 11
Students of 10-11th grades, who have willing to enter university, will be given chance to choose subjects "chemistry - biology", "mathematics - physics", "mathematics - foreign language", "native language and   literature - foreign language". Preferred subjects will be taught comprehensively.
Students who preferred to acquire a profession, on the other hand, will have the opportunity to become a trained specialist at the school.
The Ministry of Pre-school and School Education were instructed to start this experiment in 135 schools (with appropriate condition and preparation) from September. At least 1,000 schools will be transferred to this system from the next academic year.
The content of lessons will also change. Computer literacy classes will be introduced from Grade 1 and financial literacy classes at high school.
Also, this year, 920 billion soums were allocated from the state budget for school textbooks, completely new textbooks were developed for primary school students.