Prezident “Vatanparvarlar” bogʻini koʻzdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahrida barpo etilgan “Vatanparvarlar” bogʻini borib koʻrdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar bermoqda.
Bu majmua davlatimiz rahbarining viloyatga avvalgi tashrifida bergan koʻrsatmasiga muvofiq vatanparvarlik ruhida rekonstruksiya qilingan.
Qariyb 7 gektar hudud obodonlashtirib, muzey va blendaj qurilgan. Ikkinchi jahon urushida mardonavor jang qilgan vatandoshlarimiz xotirasi jonlantirilgan. Muzey atrofida tarixiy harbiy texnikalar joylashtirilgan.
Bogʻ markazida Oʻzbekiston milliy xaritasining ulkan maketi joylashtirilgan. Unda har bir viloyatning buyuk siymolari, qadimiy obidalari, serviqor togʻlari, hududidan oqib oʻtuvchi daryolari, bepoyon kengliklarigacha aks ettirilgan.
Bularning barchasi yoshlarning tarix haqidagi bilimlarini oshirib, mamlakatimizdan, ajdodlarimizdan, milliy armiyamizdan gʻururlanish tuygʻularini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Bogʻdagi sunʼiy koʻl, amfiteatr, oʻq otish va qoyaga chiqish joylari yoshlarning vaqtini mazmunli oʻtkazish, salomatligini mustahkamlashga yordam beradi.
Prezidentimiz bogʻdagi sharoitlarni koʻzdan kechirdi, taʼlim muassasalaridagi “Jasorat” guruhlari aʼzolari bilan suhbatlashdi.
- Bunday maskanlar yoshlarga xalqimiz tarixi, maʼnaviyati va madaniyati haqida yaqqol taassurot beradi. Endi bundan samarali foydalanish, bu yerga yoshlarni koʻproq olib kelib, ochiq darslar oʻtkazish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oʻzbekistonning Ikkinchi jahon urushidagi gʻalabaga qoʻshgan hissasini yoshlarga yetkazish, tinchlik-osoyishtaligimiz uchun katta xizmatlar qilgan vatandoshlarimiz haqida soʻzlab berish zarurligi taʼkidlandi.

Президент ознакомился парком «Ватанпарварлар»
Президент Шавкат Мирзиёев посетил парк "Ватанпарварлар", созданный в городе Карши, сообщает пресс-служба главы государства.
Этот комплекс был реконструирован в военно-патриотическом духе во исполнение указания, данного главой государства в ходе предыдущей поездки в область.
Здесь выполнены благоустроительные работы на площади почти 7 гектаров, построены музей и блиндаж. Увековечена память наших соотечественников, сражавшихся во Второй мировой войне. Рядом установлена историческая военная техника.
В центре парка установлен объемный макет карты Узбекистана. На ней изображены символы, древние памятники, природа каждого региона.
Все это будет способствовать повышению исторических знаний молодежи, усилению у нее чувств гордости за предков и национальную армию.
Искусственное озеро, амфитеатр, стрельбище и стенки для скалолазания послужат содержательному досугу и укреплению здоровья посетителей.
Президент ознакомился с созданными в парке условиями, побеседовал с членами групп "Жасорат" образовательных учреждений.
- Такие парки являются наглядным отражением истории, духовности и культуры нашего народа. Теперь необходимо эффективно использовать их, приводить сюда больше детей, проводить открытые уроки, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость информировать молодежь о вкладе Узбекистана в победу во Второй мировой войне, рассказывать ей о соотечественниках, самоотверженно защищавших мир и спокойствие в стране.