Oʻzbekistonda cheklab qoʻyilgan axborotlar roʻyxati qayta koʻrib chiqiladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti “Davlat organlari va tashkilotlarining faoliyati ochiqligini taʼminlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmonni imzoladi.
Farmonga koʻra, Davlat xavfsizlik xizmati Adliya vazirligi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi “Davlat sirlarini saqlash toʻgʻrisida”gi yangi tahrirdagi qonun loyihasini ishlab chiqadi va belgilangan tartibda kiritilishini taʼminlaydi:
cheklab qoʻyilgan axborotlar roʻyxati, undan foydalanish va maʼlumotlarni bunday axborotlar jumlasiga kiritish hamda chiqarish asoslari, muddatlari va tartibi;
cheklab qoʻyilgan axborotlar roʻyxatiga kirmaydigan maʼlumotlarni maxfiylashtirishni taqiqlash;
cheklab qoʻyilishi fuqarolarning shaxsiy xavfsizligiga tahdid soladigan axborotlarning davlat sirlariga kiritilishini man etish;
fuqarolar, davlat organlari va boshqa tashkilotlarning davlat xizmatchilari, chet el fuqarolari va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga davlat sirini tashkil etuvchi maʼlumotlar bilan ishda foydalanishga ijozatni rasmiylashtirish shartlari va tartiblari;
axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanishi va ilgʻor tendensiyalarni hisobga olgan holda davlat sirlarini saqlashning zamonaviy mexanizmlarini ishlab chiqish va takomillashtirish.

Uzbekistan restricted information list to be revised
The President of the Republic of Uzbekistan signed a decree "On additional measures to ensure transparency of government agencies and organizations, as well as the effective implementation of public control".
According to the decree, the State Security Service, in collaboration with the Ministry of Justice, the Anti-Corruption Agency and other relevant ministries and agencies, will draft a bill in the new edition "On the Protection of state secrets”, which provides for the following within three months and ensures its inclusion in the established order:
list of restricted information, its use and the terms, procedure, basis for including and excluding such information;
prohibition of confidentiality of information not included in the list of restricted information;
restriction of access to state secrets of information that threatens the personal security of citizens;
conditions and procedures for the formalization of the authorization for use in work with information constituting a state secret for citizens, officials of state bodies and other organizations, foreign citizens and stateless persons;
development and improvement of modern mechanisms for the protection of state secrets, considering the development of information and communication technologies and advanced trends.