“Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo yosh yetakchilar konferensiyasi: Barqaror suv harakati paradigmasini oʻzgartirish” mavzusida Toshkent shahrida oʻtkaziladi
2024-yil 30-31-oktabr kunlari “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo yosh yetakchilari konferensiyasi: Barqaror suv harakati paradigmasini oʻzgartirish” mavzusidagi mintaqaviy konferensiya oʻtkaziladi. Konferensiya Oʻzbekistonning Toshkent shahrida boʻlib oʻtadi.
Konferensiya Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili va Xalqaro Nordik universiteti tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar masalalari agentligi hamda “UzReportTV” axborot agentligi bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Konferensiya suv resurslarini boshqarish va odamlar oʻrtasidagi aloqalarning muhim mavzulari boʻyicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” Yoʻl xaritasini amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlagan holda Markaziy Osiyoning beshta davlatidan 35 yoshgacha boʻlgan 100 nafarga yaqin ishtirokchini oʻzida jamlaydi. Jumladan, talabalar, tashabbuskor yoshlar, fuqarolik jamiyati tashkilotlari, tadqiqotchilar, ommaviy axborot vositalari, yosh siyosatchilar, shuningdek, hukumat ekspertlari vakillari ishtirok etadilar.
Konferensiya ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vaziri Shavkat Hamroyev, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi Zulfiya Suleymenova, Tojikiston Respublikasi Energetika va suv xoʻjaligi vazirining birinchi oʻrinbosari Jamshed Shoimzoda nutq soʻzladilar.
Konferensiyada Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlar elchilari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti vakillari, shuningdek, YXHTning Oʻzbekistondagi vakillari ishtirok etadilar. Konferensiyada Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyodagi delegatsiyalari vakillari ham ishtirok etadilar.
Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo yosh yetakchilari konferensiyasi Markaziy Osiyoning yosh liderlarini mintaqaviy hamkorlikka jalb qilish va ularni tinglash, Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo kun tartibini ilgari surishda ishtirok etishni targʻib qilish imkoniyatini beradi. Xususan, Barqaror suv harakatiga eʼtiborlari jalb qilinadi. Konferensiya Markaziy Osiyo va mintaqalar boʻylab mintaqaviy muloqot va sheriklikni kuchaytiradi, shuningdek, Yevropa Ittifoqining jamoatchilikka taʼsiri va koʻrinishini oshiradi, iqlim barqarorligi va suv resurslarini boshqarish boʻyicha harakatlarini tushunishni taʼminlaydi.
Konferensiya Ochilish, Oliy darajali panel va Barqaror suv harakati boʻyicha Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo hamkorligi hamda Markaziy Osiyodagi suv inqirozini hal qilishda yoshlarning roliga bagʻishlangan ikkita tematik sessiyadan iborat boʻladi. Bundan tashqari, Konferensiya bir nechta interaktiv seminarlarni oʻz ichiga oladi, ular davomida ishtirokchilar suvdan foydalanish samaradorligi, tejamkorlik va suv diplomatiyasi kabi oʻzaro manfaatli suvga oid mavzularni muhokama qiladilar.
Shuningdek, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetining tajriba maydoniga (Suvchilar maktabi) ekskursiya oʻtkaziladi, bu esa ishtirokchilarga amaliy tajriba orttirish imkonini beradi.
Ushbu noyob konferensiya Markaziy Osiyoning yosh yetakchilari uchun suv bilan bogʻliq muammolar boʻyicha oʻz nuqtai nazarlarini bildirish uchun platforma boʻlib xizmat qiladi va koʻplab sohalarda hamkorlik va fikr almashishga yordam beradi.

Конференция «Молодые лидеры ЕС и Центральной Азии: Изменениe парадигмы в отношении устойчивого водопользования» пройдет в Ташкенте
30-31 октября 2024 года в Ташкенте, Узбекистан, состоится региональная конференция под названием «Молодые лидеры ЕС и Центральной Азии: Изменениe парадигмы в отношении устойчивого водопользования».
Конференция организована Специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии и Международным университетом Нордик в сотрудничестве с Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан и информационным агентством «UzReportTV».
Поддерживая реализацию дорожной карты Европейского Союза – Центральная Азия по важным вопросам управления водными ресурсами и взаимодействия между людьми, конференция соберет около 100 участников из пяти стран Центральной Азии в возрасте до 35 лет. Участники, включая студентов, представляют молодежные инициативы, организации гражданского общества, исследователей, СМИ, молодых политиков, а также экспертов правительства.
Министр водного хозяйства Республики Узбекистан г-н Шавкат Хамраев, министр высшего образования, науки и инноваций г-н Конгратбай Шарипов, советник президента Республики Казахстан г-жа Зульфия Сулейменова и первый заместитель министра энергетики и водных ресурсов Республики Таджикистан г-н Джамшед Шоимзода обратятся к участникам в начале мероприятия. В конференции также примут участие послы стран-членов ЕС, представители учреждений ООН, включая Всемирную организацию здравоохранения, а также представители ОБСЕ, находящиеся в Узбекистане. Представители делегаций ЕС в Центральной Азии также примут участие в конференции.
Конференция молодых лидеров ЕС и Центральной Азии предоставит возможность вовлечь молодых лидеров Центральной Азии в региональное сотрудничество и продвинуть их голоса и участие в реализации повестки ЕС – Центральная Азия, с особым акцентом на устойчивые водные действия. Таким образом, конференция усилит региональный диалог и партнерство в Центральной Азии и других регионах, а также повысит публичное присутствие и видимость ЕС, укрепляя понимание действий ЕС по содействию климатической устойчивости и управлению водными ресурсами.
Конференция будет состоять из открытия, высокого уровня панельной дискуссии и двух тематических сессий по сотрудничеству ЕС – Центральная Азия в области устойчивых водных действий и роли молодежи в решении водного кризиса в Центральной Азии. Кроме того, конференция будет включать несколько интерактивных семинаров, на которых участники обсудят водные темы, представляющие взаимный интерес, такие как эффективность использования воды, ее экономия и водная дипломатия. Также будет организована выездная экскурсия на опытное поле (Сувчилар Мактеби) Национального исследовательского университета «Ташкентский институт ирригации и инженеров по сельскохозяйственной механизации», что позволит участникам получить практический опыт.
Эта уникальная конференция станет платформой для молодых лидеров Центральной Азии, чтобы озвучить свои взгляды на вопросы, связанные с водными ресурсами, и будет способствовать сотрудничеству и обмену идеями в различных областях.