Davlat granti asosida oʻqish uchun qoʻshimcha 3 000 ta oʻrin ajratiladi
Prezident farmoni (PF–107-son, 03.07.2023-y.) bilan ayrim normativ-huquqiy hujjatlarga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritildi.
Prezidentning tegishli Farmoniga kiritilgan qoʻshimchaga koʻra, Qoraqalpogʻiston Respublikasida doimiy yashaydigan hamda umumiy oʻrta, oʻrta maxsus va professional taʼlim tashkilotlarini tamomlagan yoshlar uchun 2023/2024 oʻquv yilida davlat granti asosida qoʻshimcha 3 000 ta oʻrin ajratiladi.
Bunda soha va tarmoqlarning oliy maʼlumotli kadrlarga boʻlgan ehtiyoji aniqlanib, oliy taʼlim muassasalari va taʼlim yoʻnalishlari kesimidagi takliflar Oʻzbekiston Respublikasi taʼlim tashkilotlariga qabul qilish boʻyicha davlat komissiyasiga 2023-yil 20-iyulgacha taqdim etiladi.

Additional 3000 state scholarships to be allocated to Karakalpakstan students
Amendments and additions were made to some regulatory legal documents by Presidential Decree (PF-107, from 03.07.2023).
According to the addendum to Presidential Decree, an additional 3,000 state scholarships will be allocated in 2023 - 2024 academic year for young people who live permanently in the Republic of Karakalpakstan and have graduated from general secondary, secondary special and professional educational institutions.
Here, the need for highly educated personnel in various sectors and spheres is determined, and then proposals for higher education institutions and educational areas will be submitted to the State Commission on Admission to Educational Institutions of the Republic of Uzbekistan by 20 July 2023.