Qadim Samarqandga bir kelib keting!
Qadimiy va hamisha navqiron Samarqand ta’rifiga til ojiz. Azim shahar haqida yaxlit tasavvurga ega bo’lish uchun bu erga, albatta, tashrif buyurish lozim. Bejizga bu ko’hna kent borib ko’rish shart bo’lgan dunyodagi 50 ta shahardan biri sifatida e’tirof etilgani yo’q.
Samarqandning Registon maydonida ikki yilda bir marta o’tkaziladigan “Sharq taronalari” musiqiy festivaliga tashrif buyurgan xorijlik mehmonlar nafaqat Samarqand shahri, balki viloyatning Pastdarg’om, Payariq, Jomboy, Urgut, Toyloq, Samarqand kabi tumanlariga ham kelib, hududlarning o’ziga xos jihatlari bilan tanishish baxtiga musharraf bo’lmoqdalar.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning o’tgan yil aprel oyida Samarqand viloyatiga tashrifi davomida  takrorlanmas tarixiy, madaniy, me’moriy meros ob’ektlari bilan turistlarni keng tanishtirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish, ziyorat turizmini jonlantirish, umuman, qadimiy zaminning turizm salohiyatini yanada rivojlantirish bo’yicha bir qator ko’rsatmalar berilgan edi. Shundan kelib chiqib, ayni paytda muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.    Jumladan, Samarqand viloyatida ziyorat turizmini amalga oshirish bo’yicha aniq  chora-tadbirlar belgilab olingan.
Hududda 1105 ta arxeologik, 670 ta me’moriy, 37 ta diqqatga sazovor joy, 18 ta monumental, 21 memorial toifaga kiruvchi jami 1851 moddiy-madaniy meros ob’ekti mavjudligi bu boradagi imkoniyatlar nechog’lik yuqoriligi ko’rsatadi. Ziyoratchi sayyohlarga Amir Temur maqbarasi, Registon ansambli (Sherdor, Tillakori, Mirzo Ulug’bek madrasalari), Bibixonim va Xazrati Xizr masjidlari, Shohi Zinda yodgorligi, Xo’ja Doniyor ziyoratgohi, Mirzo Ulug’bek rasadxonasi, Samarqand tumanidagi Nodir devonbegi kompleksi, Xo’ja Ahror Valiy masjidi, Urgut tumanidagi G’avsul A’zam, Xo’ja Omon, Chor Chinor ziyoratgohlari, Payariq tumanidagi Imom Al Buxoriy majmuasi, Nurobod tumanidagi Xazrati Dovud ziyoratgohlari yo’nalishlari bo’yicha xizmat ko’rsatiladi. Barcha ziyoratgohlarda o’rnatilgan videokuzatuv moslamalari orqali jamoat tartibi nazoratga olingan, sayyohlar va mehmonlarning kirish chiqish jarayonlari bevosita turoperatorlar hamda ichki ishlar organlari vakillari ishtirokida amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, yangi marshrutlarga O’zbekiston tarixi, Afrosiyob, O’lkashunoslik muzeylari, Paxtachi tumanidagi Dobusiya shahristoni, Payariq tumanidagi Chelak-Ko’ktepa tarixiy yodgorligi, Maxdumi A’zam ziyoratgohi va boshqa ziyoratgohlar kiritilgan. Samarqand viloyatidagi muzeylar faoliyatini yanada kengaytirish, ularning xorijiy mamlakatlar muzeylari bilan, jumladan, ilmiy-tadqiqot yo’nalishida hamkorlikni kuchaytirish borasida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Bu borada Yaponiya, Frantsiya va Janubiy Koreyaning arxeologik institutilari va muzeylari mutaxassislari bilan  aloqalar o’rnatilgan. Xususan, Afrosiyob muzeyining “Elchilar xonasi”dagi devoriy suratlarni bosqichma-bosqich asl holatiga keltirish ishlari olib borilayotgan bo’lsa, ko’hna Afrosiyob tepaligida joylashgan So’g’diyona (qadimdagi Maroqand yoki Afrosiyob) shahrining eski ko’rinishi aks ettirilgan 3D treki sayyohlarga namoyish etilmoqda. Samarqand davlat birlashgan tarixiy-me’moriy va badiiy muzey-qo’riqxonasi hamda O’zFA Arxeologiya instituti tomonidan Samarqanddagi madaniy-tarixiy obidalar to’g’risida tarixiy manba va ma’lumotlar joylashtirilgan broshyuralar va bukletlar tayyorlanayapti.
Bundan tashqari, viloyatdagi 37 ta diqqatga sazovor joy, 18 ta monumental maskanda 120 dan ortiq madaniyat xodimi faoliyat ko’rsatayotgan bo’lib, ular mehmonlarga tarixiy ob’ektlar haqida ma’lumotlar bilan yaqindan tanishtirishadi.
Mavsumda har kuni 100 dan ortiq mehmonxonalarda mahalliy va xorijiy sayyohlarlarga xizmat ko’rsatilib, shahar markazi, shuningdek, tutash hududlardagi 30 dan ziyod restoranlarda milliy, koreys, rus va evropa taomlari tayyorlanib, ko’ngilochar tadbirlar tashkil qilinmoqda.  Mehmonlarning ushbu maskanlarda bo’lishi viloyat hokimligi huzuridagi Ommaviy tadbirlarni tashkil etish va o’tkazish tartibini yanada takomillashtirish, ularni o’tkazishda fuqarolar xavfsizligini va jamoat tartibini saqlash chora-tadbirlarini kuchaytirish bo’yicha mas’ul komissiyasi tomonidan  muhofazalangan.
Samarqand shahrida turistik mavsumda ziyoratchilar va sayyohlar oqimining ko’pliginini inobatga olib, “O’zbekiston temir yo’llari” aktsiyadorlik jamiyati hamda “O’zbekiston havo yo’llari” milliy aviakompaniyasi tomonidan qo’shimcha reyslarni tashkil etish yuzasidan takliflar kiritilgan. Bundan tashqari, shahar xalqaro aeroportida engil konstruktsiyali markaz loyihasi asosida turistlarga xizmat ko’rsatuvchi Axborot markazlari tashkil etilgan. Bu erda istagan kishi turistik ob’ektlar tushirilgan xaritalar, mamlakatimiz sayyohlik salohiyatini aks ettiruvchi turli tarqatma materiallar bilan tanishishi mumkin.
Turizm salohiyatini yanada kengaytirish, xorijiy sayyohlar va viloyat aholisi dam olishlari uchun qo’shimcha infratuzilma ob’ektlari sonini ko’paytirish maqsadida qabul qilingan Vazirlar Mahkamasi qaroriga binoan, 2017 — 2018 yillarda qiymati 26 milliard 150 million so’mlik 14 ta yangi mehmonxona qurilishi belgilangan. Shundan 6 tasi Samarqand shahrida, Samarqand va Urgut tumanlarida 2 tadan, Jomboy, Nurobod, Bulung’ur, Qo’shrabot tumanlarida bittadan yangi mehmonxona bunyod etiladi.  Umuman, 2021 yilga borib, hududda 40 ta yangi mehmonxona barpo etiladi.
Ta’kidlash kerakki, bu boradagi ishlarga allaqachon kirishilgan. Sobiq “Alpomish” AJga tegishli erda “Samarqand siti” turistik kompleksi, Samarqand eshkak eshish kanali hududida Xalqaro sport-sog’lomlashtirish va turistik-rekreatsion majmuasi, Universitet xiyobonidagi “Inturist” mehmonxonasi o’rnida “Qorako’l stroy servis” MChJ tomonidan yangi mehmonxona qurish choralari ko’rilayotgani, “Afrosiyob Palas” mehmonxona kompleksi rekonstruktsiya qilish uchun Turkiyaning “ATA INSAAT” kompaniyasiga taqdim etilayotgani shunday sa’y-harakatlar samarasidir.
Samarqand tumani, Oqsoy fuqarolar yig’inidagi “Hazrati Dovud” qadamjosiga boruvchi yo’llar qayta ta’mirlandi, yo’l bo’yi infratuzilmasi qayta ko’rib chiqilib, obodonlashtirildi. Hududdagi tadbirkorlarga maishiy xizmat va servis ko’rsatish uchun er maydonlari ajratib berildi. Pirovardida  bu joyda tibbiy sog’lomlashtirish, sport majmualari, 2 ta zamonaviy mehmonxona ishga tushirildi. Qadamjo hududidagi savdo, servis va umumiy ovqatlanish ob’ektlari zamonaviy ko’rinishga keltirildi. Buning uchun tashabbuskorlarning 56 milliard so’m va tijorat banklarining 4 milliard so’m kreditlari jalb etildi.
Shu bilan birga, viloyatda qishloq xo’jaligi, ekologik va sport turizmni rivojlantirish bo’yicha tumanlar hokimliklari bilan birgalikda loyihalar tayyorlanib, ularning aksariyatida ishlar boshlab yuborildi. Kattaqo’rg’on tumanidagi “Ergash ota”, Oqdaryo tumanidagi “Ustoz” sihatgohlari sog’lomlashtirish uchun mo’ljallangani Jomboy tumanidagi “Chilmaryam-ota” dam olish maskani, Qo’shrabot tumanidagi Pangat, Qizilbel, Qoratosh, Jonbuloq aholi punktlari ajoyib tabiati, xushhavosi bilan alohida ajralib turadi. Urgut tumanidagi “Omonqo’ton” g’ori, Tayloq tumanidagi “Qorasuv” oromgohi, Katta o’zbek trakti bo’yidagi Samarqand eshkak eshish kanali, Samarqand tumanidagi “Ohalik” va “Mironqul” aholi punktlari .... Hududda bunday e’tibor tortar manzillar juda ko’p.
Xullas, Samarqand viloyatdagi turizm imkoniyatlari xususida ko’p va xo’p gapirish mumkin. Yaxshisi, o’zingiz bir kelib keting, qadim Samarqandga!

Visit ancient Samarkand
Ancient and still more majestic Samarkand is impeccable. To get an idea of a powerful city, you need to visit this ancient place. Not for nothing that the city was recognized as one of 50 cities in the world that should be visited.
Every two years, in the city of Samarkand, Registan Square hosts the music festival "Sharq taronalari" which means "Melodies of the East". Foreign guests visiting this event are not limited to the city of Samarkand but also visit the areas of the Samarkand region as Pastdargam, Payarık, Jombay, Urgut, Samarkand and Taylak districts getting acquainted with different aspects of cultural and social life.
During the visit of the President of the country Shavkat Mirziyev to the Samarkand region in April of last year, a number of indications were given to create favorable conditions for the wide familiarization of tourists with the objects of tourist, historical and architectural heritage, the revival of tourism and, in general, the further development of the tourist potential of the ancient lands. Proceeding from this, certain work has been done. In particular, specific measures were taken to implement pilgrimage tourism in the Samarkand region.
In the territory of the region there are 1105 archaeological, 670 architectural, 37 historical places of interest, 18 monumental and 21 memorial zones with a total of 1851 objects of cultural and historical heritage that is an indicator of enormous potential. Visitors are given a tour along the routes to the mausoleum of Amir Temur, the ensemble Registan (mosques Sherdor, Tillakori and Mirzo Ulugbek madrasah), the mosques Bibikhonum and Khazrati Khizr, the Shokhi Zinda and Khoja Donier complexes, the Ulugbek observatory, the Nodir Devonbegi complex and the Khoja Ahrara Vali mosque in Samarkand district, Gavsul Azam, Khoja Omon and Chor Chinor complexes in Urgut district, Imam Al-Bukhari complex in Payarik area, Hazrati Dovud complex in Nurabad district. Public order is controlled by video surveillance cameras installed in all places of pilgrimage, and the visits of tourists and guests are held  with the participation of tour operators and law enforcement officials.
In addition, the new routes included museums Afrasiab Uzbekistan and Rugian studies, the town of Dobusia in Pakhtachy district, the historical monument of Chelak Koktep in Payarik district, and the complex of Mahdumi Azam and other places.
A number of activities are carried out to further expand the activities of museums in the Samarkand region and to strengthen their cooperation with museums of foreign countries, including in the field of research. In this regard, relations with specialists of archaeological institutions and museums of Japan, France and South Korea have been established. In particular, the fresco " the room of ambassadors", wall paintings are being gradually restored, located on the hills of ancient Afrasiab, the  city of Sogdiyona (ancient Maroqand or Afrasiab) is reflected in the appearance of 3D tracks provided for tourists. The Samarkand State Historical, Architectural and Art Museum and the Institute of Archeology of the Academy of Sciences prepare booklets on historical monuments of Samarkand.
In addition, there are 37 visiting zones in the Samarkand region and 18 monumental places in the region employing more than 120 cultural workers who will provide guests with information about historical sites.
During the tourist season, more than 100 hotels provide services to local and foreign tourists, and more than 30 restaurants in the city center and surrounding areas prepare national, Korean, Russian and European cuisine and entertainment for these guests. Guests being in these areas, the department of organization of mass events in the regional administration in order to improve the security of people and keep the public order, there has been established a special Commission for Security.
Taking into account the large flow of tourists during the tourist season, proposals were made by the Railways of Uzbekistan and the national airline "Uzbekistan Airways" for additional flights. In addition, the Tourist Information Center was established at the International Airport of the city. Here anyone who wants to get acquainted with the maps of tourist sites can get obtain various distribution materials reflecting the tourist potential of our country.
With the purpose of expanding the tourist potential of foreign tourists and local residents for recreational infrastructure, the decision of the Cabinet of Ministers adopted in the years 2017 - 2018 is 26 billion 150 million, the construction of 14 new hotels are under construction. Of these, 6 hotels will be built in Samarkand city , by 2 hotels ineach of districts of Samarkand and Urgut, by one hotel will be built in Jamboy, Nurabad, Bulungur and Kushrabot districts. In general, by 2021, 40 new hotels will be built in the region.
It should be noted that work on this project has already begun. On the territory of the former JSC "Alpomish" the construction of the tourist complex "Samarkand City", in the territory of the Samarkand rowing channel the construction of the international sports and tourist-recreational complex on the Alley of the University on the site of the hotel "Intourist". "Karakul Stroi Service" LLC will build the newest modern hotel, measures accepted for the construction of a new hotel "Afrosieb Palas", the construction of which is provided to the Turkish construction company "ATA INSAAT" for the reconstruction of the hotel complex.
In the Samarkand region, the roads leading to the Hazrat David complex were reconstructed, the roadside infrastructure was renovated and restored. Territorial entrepreneurs were granted land for personal services. As a result, 2 modern hotels were put into operation, including medical rehabilitation, sports complexes. The objects of trade, service and catering have been updated. For this purpose, 56 billion soums of local investors and 4 billion soums of commercial banks were attracted.
At the same time, in the region projects were prepared jointly with the district khokimiyats for the development of agricultural, ecological and sports tourism, and many of them were started. In the Kattakurgan district, Ergash ota, sanatoriums are provided for in the Oshdarya district of Ustoz, in the Zhomboy district, the recreation area Chilmaryam-ota, in the Lshshrabad district of the settlements Pangat, Qizilbel, Qoratosh and Jonbuloq is characterized by beautiful nature and clean air. The cave "Omonkuton", recreation area "Qorasuv" in the Taylak region, the Smarkand rowing channel along the Great Uzbek tract. And there are a lot of such wonderful places.
Taking into account the above, it is possible to talk about the potential of the Samarkand region to talk about tourism opportunities. Best of all, you will come to Samarkand personally!