Prezident Toshkent viloyati fermerlari bilan suhbatlashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 oktyabr kuni Toshkent viloyatining Boʻka tumaniga tashrif buyurdi. “Valixon ota” fermer xoʻjaligi dalasida boʻlib, paxta terimini koʻzdan kechirdi.
Joriy yil iyul oyida oʻtkazilgan videoselektor yigʻilishlarida davlatimiz rahbari gʻoʻza rivojini jadallashtirish, hosilga hosil qoʻshish boʻyicha dolzarb vazifalarni belgilab bergan edi. Shunga muvofiq Toshkent viloyatida ham zarur agrotexnik tadbirlar amalga oshirildi. Viloyatda qariyb 76 ming gektar, Boʻka tumanida salkam 13 ming gektar maydonda paxta yetishtirildi. Ayni kunlarda paxta terimi davom etmoqda.
Prezidentimiz shu yerda viloyat fermerlari va qishloq xoʻjaligi mutasaddilari bilan suhbatlashdi.
Bu yilgi ob-havo paxtachilik uchun noqulay keldi. Suv kam, zararkunanda hasharotlar koʻp boʻldi. Paxta rivoji kechikdi.
Davlatimiz rahbari hamma sohalar qatori qishloq xoʻjaligida ham asosiy maqsad xalqimiz manfaati ekanini, qaysi mahsulot koʻproq daromad keltirsa, oʻsha ekilishini taʼkidladi.
Manfaatdorlik boʻlishi uchun qilingan xarajatni qoplab, foyda koʻrish kerak. Ertangi kuni bugunidan yaxshi boʻlishi uchun har bir odam oʻzi harakat qilishi zarur. Hozirgi zamonda kim yutadi - intilgan yutadi, mehnat qilgan yutadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu yil paxta hosilini yigʻib-terishda narx ikki barobar oshirildi. Jumladan, Toshkent viloyatida bir kilogramm paxta terish uchun ming soʻmdan ziyod pul toʻlanmoqda.
Muloqotda fermerlarga oʻz mehnati samarasini koʻrish vaqti kelgani, buning uchun paxta terimini uyushqoqlik bilan tashkil etib, hosilni yogʻinli kunlarga qoldirmay yigʻib olish zarurligi taʼkidlandi.

Президент встретился с фермерами Ташкентской области
Президент Шавкат Мирзиёев 12 октября посетил Букинский район Ташкентской области. Побывав на хлопковом поле фермерского хозяйства "Валихон ота", глава государства ознакомился с процессом уборки урожая.
На прошедших в июле текущего года видеоселекторных совещаниях глава нашего государства определил актуальные задачи по активизации работ по выращиванию хлопчатника, накоплению урожая. В соответствии с ними в Ташкентской области также осуществлены необходимые агротехнические мероприятия. Хлопок выращен на 76 тысячах гектарах площадей области, в том числе почти на 13 тысячах гектарах Букинского района. В эти дни продолжается сбор урожая.
Президент провел здесь беседу с фермерами области и ответственными лицами сельскохозяйственной сферы.
В нынешнем году наблюдалась неблагоприятная для хлопководства погода. Ощущалась нехватка воды, выросло количество насекомых-вредителей. Хлопчатник отстал в развитии.
Глава государства отметил, что в сельском хозяйстве, как и в других отраслях, приоритетом являются интересы народа, необходимо возделывать те культуры, которые приносят больше дохода.
Чтобы была заинтересованность, необходимо не только покрывать затраты, но и выходить на прибыль. Чтобы завтрашний день стал лучше чем сегодня, каждый должен опираться на собственные силы. В нынешнее время выигрывает тот, кто ищет, стремится, работает, сказал Шавкат Мирзиёев.
В этом году размер платы за сбор урожая хлопка была увеличена вдвое. В частности, в Ташкентской области за один килограмм собранного хлопка выплачивается более трех тысяч сумов.
В беседе отмечалось, что настало время фермерам увидеть плоды своего труда, для этого необходимо организованно провести уборочный сезон и собрать урожай до наступления ненастных дней.