Prezident tejamkor issiqxonalarni koʻpaytirish boʻyicha topshiriq berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Muborak tumanidagi zamonaviy issiqxona bilan tanishdi. Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar bermoqda.
Choʻl hududida joylashgan tumanda bunday issiqxona boʻlishi judayam muhim. Chunki sifatli sabzavotlarga ehtiyoj bor, suv esa tanqis.
Tadirkor Qobiljon Gʻulomov kam imkoniyatdan foydalanish yoʻlini topdi. 2016 yili “Muborak issiqlik elektr markazi” aksiyadorlik jamiyati yonidagi tashlandiq hududdan 2 gektar yer olib issiqxona barpo etdi. Yomgʻir toʻplanadigan 800-1000 tonnalik hovuzlar qurdi. Issiqxonadagi sabzavotlar tomchilatib sugʻoriladi.
Yana bir samarali tomoni, issiqxona “Muborak issiqlik elektr markazi”da hosil boʻladigan issiq suv orqali qizdiriladi. Elektr markazi uchun sovuq suv kerak. Shu bois issiqxonada bu suv aylantirilib, sovugach quvurlar orqali issiqlik korxonasiga qaytariladi. Bundan ikkala tomon ham yutadi.
Bunday tejamkorlik evaziga natija kutilganidan ham yaxshi boʻldi. Tadbirkor yana 7 gektar yerda issiqxona qurdi. U issiqxonada yetishtirilayotgan pomidor, bodring kabi mahsulotlarning asosiy qismini eksport qilib, katta foyda olishni chamalayapti.
Ayni paytda issiqxonada qariyb yuz kishi mehnat qilmoqda. Kelgusida issiqxonani yanada kengaytirib, ish oʻrinlarini koʻpaytirish rejalashtirilgan.
Umuman, tuman boʻyicha 60 tadbirkorga shu kabi issiqxona qurish uchun 300 gektar yer ajratilgan.
Prezidentimiz zamonaviy issiqxonani koʻzdan kechirib, ishchilar bilan muloqot qildi.
Aholi farovonligini oshirish, doimiy va mavsumiy ish oʻrinlari ochishda muhim oʻrin tutadigan bunday issiqxonalar tarmogʻini yanada kengaytirish zarurligini taʼkidladi.
Shu yerda Qashqadaryo viloyatida 2019-2020 yillarda issiqxonalar tashkil etish, Chiroqchi tumanida lalmi maydonlarda poliz ekinlarini koʻpaytirish, aholi tomorqalaridan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan qator loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.

Президент поручил создать больше экономичных теплиц
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с современной теплицей в Мубарекском районе, сообщает пресс-служба главы государства.
В районе, большую часть которого занимает степь, создание таких теплиц особенно важно для обеспечения изобилия на столе населения в условиях нехватки воды.
Предприниматель Кобилжон Гуломов смог создать экономичную теплицу. В 2016 году, получив в распоряжение 2 гектара земли рядом с акционерным обществом "Мубарекская теплоэлектроцентраль", возвел теплицу и резервуары для сбора дождевой воды. Овощи в теплице орошаются капельным методом.
Важно и то, что теплица обогревается горячей водой, поступающей от Мубарекской ТЭЦ. Теплоэлектроцентраль, в свою очередь, нуждается в холодной воде. Горячая вода после циркуляции в теплице остывает и направляется обратно предприятию теплоснабжения. От этого выигрывают обе стороны.
Эта методика доказал свою эффективность. Предприниматель построил теплицы на еще 7 гектарах. Основную часть выращенных в них помидоров, огурцов и другой продукции он намерен отправить на экспорт и ожидает солидную прибыль.
В настоящее время в теплицах трудятся почти сто человек. В дальнейшем планируется расширение деятельности и создание новых рабочих мест.
В целом по району 60 предпринимателям выделено 300 гектаров под строительство подобных теплиц.
Президент осмотрел современную теплицу, побеседовал с работниками.
Он отметил, что необходимо еще дальше расширять сеть таких теплиц, играющих сегодня важную роль в повышении благосостояния населения, создании сезонных рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по организации в Кашкадарьинской области теплиц в 2019-2020 годы, расширению выращивания бахчевых культур на богарных землях Чиракчинского района, повышению эффективности использования населением приусадебных участков и других.