Oʻzbekiston va Rossiya elektr energiya sohasida hamkorlik qiladi
“Oʻzbekenergo” AJda Rossiya Federatsiyasi energetika vazirligi departamenti boshligʻi Aleksey Kiryakov hamda “Inter RAOEES” kompaniyasi vakili Sergey Perevedensev bilan Jamiyat rahbariyati oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
“Oʻzbekenergo” AJ Matbuot xizmati tomonidan maʼlum qilinishicha, uchrashuvda tomonlar oʻzaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirish, issiqlik elektr stansiyalarini modernizatsiya qilish, yangi elektr energiya ishlab chiqarish quvvatlarini hamkorlikda qurish masalalarini muhokama qilishgan.
“Oʻzbekenergo” AJ Boshqaruv raisi U. MustafoyevRossiya Federatsiyasi bilan Oʻzbekiston elektr energetika sohasida oʻzaro aloqalarni mustahkamlash,ikki tomon uchun ham manfaatli ekanligini taʼkidlab, bu borada qilinishi lozim boʻlgan masalalarga alohida eʼtibor qaratdi. Xususan, oʻzaro muloqotda “Toshkent IES”, “Navoiy IES”, “Taxiatosh IES” va “Angren IES” da jami 18 ta energobloklarni modernizatsiya va rekonstruksiya qilish hamda “Oʻzbekenergo” AJning “Angren IES” va “Yangi Angren IES”ga ishonchli va innovatsion boshqaruvga oʻtish uchun oʻzaro hamkorlik aloqalarini amalga oshirish borasidagi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oʻz navbatida, Rossiya Federatsiyasi energetika vazirligi departamenti boshligʻi Aleksey Kiryakov Rossiya energetika vazirligi “Oʻzbekenergo” AJ bilan oʻzaro hamkorlik uchun barcha imkoniyatlarni ishga solishga tayyor ekanligini bildirdi.

Узбекистан и Россия будут сотрудничать в сфере электроэнергии
В АО «Узбекэнерго» состоялась встреча руководства общества с начальником департамента Министерства энергетики Российской Федерации Алексеем Кирьяковым и представителем компании «Интер РАО ЕЭС» Сергеем Переведенцевым. Об этом сообщила пресс-служба АО «Узбекэнерго».
Во время встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества, модернизации тепловых электростанций, совместного строительства новых мощностей производства электроэнергии.
Председатель правления АО «Узбекэнерго» У. Мустафоев отметил, что укрепление связей в сфере электроэнергетики выгодно для обеих сторон и обратил особое внимание вопросам, которые должны быть выполнены в данном направлении. В частности, во время общения проанализированы вопросы по модернизации и реконструкции 18 энергоблоков в «Ташкент ТЭС», «Навои ТЭС», «Тахиаташ ТЭС» и «Ангрен ТЭС», также осуществлению связей взаимного сотрудничества для перехода доверительного и инновационного управления «Ангрен ТЭС» и «Янги Ангрен ТЭС» АО «Узбекэнерго».
В свою очередь начальник департамента Министерства энергетики Российской Федерации Алексей Кирьяков заявил о готовности к использованию всех возможностей для взаимного сотрудничества Министерства энергетики России с АО «Узбекэнерго».