Oʻzbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan Saudiya Arabistonida boʻladi
Ikki muqaddas masjid xodimi – Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saudning taklifiga binoan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo — Koʻrfaz arab mamlakatlari hamkorlik kengashi” formatidagi birinchi sammitda ishtirok etish uchun joriy yil 18-19-iyul kunlari Jidda shahrida boʻladi.
Boʻlajak oliy darajadagi uchrashuvda Saudiya Arabistoni Podshohligi, Bahrayn Podshohligi, Qatar Davlati, Kuvayt Davlati, Birlashgan Arab Amirliklari, Oʻmon Sultonligi, Qozogʻiston Respublikasi, Qirgʻiz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va Turkmaniston rahbarlari hamda kengashning bosh kotibi ishtirok etishi koʻzda tutilgan.
Kun tartibiga muvofiq, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish masalalari koʻrib chiqiladi. Xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb jihatlari yuzasidan fikr almashiladi.

The President of Uzbekistan to pay a working visit to Saudi Arabia
At the invitation of the custodian of the two holy mosques – King of Saudi Arabia Salman bin Abdulaziz Al Saud, President Shavkat Mirziyoyev will visit Jeddah on July 18-19 this year to participate the first Summit in the format of “Central Asia – Cooperation Council for the Arab States of the Gulf”.
The leaders of the Kingdom of Saudi Arabia, the Kingdom of Bahrain, the State of Qatar, the State of Kuwait, the United Arab Emirates, the Sultanate of Oman, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan and Turkmenistan and General Secretary of the Council are expected to participate in the upcoming high-level meeting.
According to the agenda, the issues of developing interregional cooperation in political, trade and economic, investment, cultural and humanitarian spheres will be considered. The sides will exchange views on current aspects of international and regional politics.