Xorazmda yangi temir yoʻl va vokzal ochildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29 noyabr kuni Urganch - Xiva poyezdida Xiva shahriga keldi. Bu haqda Oʻzbekiston Prezidenti Matbuot xizmati xabar bermoqda.
Davlatimiz rahbari 2017 yil yanvar oyida Xorazm viloyatiga tashrifi chogʻida Xiva shahriga temir yoʻl olib kelish boʻyicha topshiriqlar bergan edi. Shu asosda Urganchdan Xivagacha 30 kilometr “poʻlat iz” yotqizilib, Xiva shahrida vokzal barpo etildi. Shuningdek, zarur infratuzilma inshootlari, qoʻriqlash punktlari, yoʻl oʻtkazgich va koʻpriklar qurildi.
Prezidentimiz Xiva vokzalida yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Vokzal binosi yoʻlovchilarga qulaylik va xavfsizlik talablari asosida qurilgan. Devor va ustunlar Xorazmning qadimiy meʼmorchilik anʼanalariga xos bezatilgan. Bu yerda bir vaqtning oʻzida 200 yoʻlovchiga xizmat koʻrsatilishi mumkin. Zamonaviy VIP zallar, ona va bola, tibbiyot xonalari tashkil etilgan. Turistlar uchun axborot beruvchi belgilar, planshetlar qoʻyilgan. Vokzaldagi 20 oʻrinli mehmonxona yurtdoshlarimiz va turistlarga qoʻshimcha qulaylik yaratadi.
Prezidentimiz koʻrsatmasiga muvofiq vokzal qadimiy Xiva qalʼasi yaqinida qurilgani katta ahamiyatga ega. Bu shaharga sayyohlarni koʻproq jalb etish, hududning turizm salohiyatidan samarali foydalanish uchun keng imkoniyat yaratadi.
Urganch - Xiva temir yoʻl yoʻnalishi va Xiva vokzali rasman ochildi. Kelgusida Xivagacha “Afrosiyob” tezyurar poyezdi qatnovini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilgan.

​​В Хорезме открыты новая железнодорожная линия и вокзал
Глава государства в ходе поездки в Хорезмскую область в январе 2017 года поручил протянуть железную дорогу к Хиве. За минувший период с Ургенча до Хивы проложено 30 километров стальных путей, в Хиве построен железнодорожный вокзал. Также возведены необходимые объекты инфраструктуры, пункты охраны, путепроводы и мосты.
Президент ознакомился с созданными здесь условиями.
При строительстве вокзала учтены современные требования по удобству и безопасности. Здание оформлено в духе древних традиций хорезмской архитектуры. Вокзал способен обслуживать одновременно 200 пассажиров. Действуют современные VIP-залы, комната матери и ребенка, медицинский кабинет. Установлены указатели и информационные табло. Дополнительным удобством для туристов является гостиница на 20 мест при вокзале.
По указанию главы государства вокзал построен недалеко от Кухна Арка - старой крепости Хивы, что способствует более широкому привлечению туристов в город, эффективному использованию туристического потенциала региона.
Президент дал указания по расширению спектра услуг для пассажиров, созданию туристам дополнительных удобств и льгот.
Состоялось официальное открытие железнодорожной линии "Ургенч-Хива" и вокзала Хивы. В дальнейшем планируется продление движения высокоскоростных поездов “Afrosiyob” до Хивы.