Endi yo‘ldagi dislokatsiya tushunchasidan voz kechilib, barcha yo‘l-patrul xizmati xodimlari uchun mahallalarni qamrab oluvchi javobgarlik hududi belgilab qo‘yiladi
17:37 28 Iyul 2023 Jamiyat
3317 0
Yig‘ilishda “Yo‘l harakati xavfsizligi – jamoatchilik nazoratida” tamoyili asosida yiliga kamida ikki marta ijtimoiy so‘rov o‘tkazish yo‘lga qo‘yilishi ta’kidlandi.
Endi yo‘ldagi dislokatsiya tushunchasidan voz kechilib, barcha yo‘l-patrul xizmati xodimlari uchun mahallalarni qamrab oluvchi javobgarlik hududi belgilab qo‘yiladi.
Eng xavfli yo‘l va chorrahalar xaritasini shakllantirib, ularni tartibga solish uchun:
- nechta svetofor yoki qancha uzunlikdagi yo‘l to‘siqlari kerak;
- qaysi hududlarga yer usti va yer osti piyoda yo‘laklari zarur;
- harakat xavfsizligi uchun jiddiy xavf tug‘dirayotgan “yama” va “garmoshkalar”ni ta’mirlash uchun qancha mablag‘ zarur, degan savollarga aniq hisob-kitoblarini berish topshirildi.
Mutasaddilar va barcha viloyatlar hokimlariga bir oy muddatda konsultantlarni jalb qilib, hududidagi eng xavfli yo‘l va chorrahalarda tartib o‘rnatish loyihasini boshlashga ko‘rsatma berildi.

We will stop using concept of dislocation on the roads; a zone of responsibility covering mahallas will be defined for all traffic police officers
17:37 28 July 2023 Jamiyat
3318 0
It was noted at the meeting that at least twice a year a public survey will be conducted on the principle of "Road safety is under public control".
Now concept of dislocation on the roads will not be used anymore instead a zone of responsibility covering mahallas will be defined for all traffic police officers.
In order to create a map of the most dangerous roads and intersections, and to regulate them it was ordered to provide:
• quantity of necessary traffic lights or the length of roadblocks;
• necessary areas to build above-ground and underground pedestrian walkways;
• accurate calculations of funds needed to repair "holes" and "bumpers" on the roads which pose a serious threat to traffic safety;
Officials and governors of all regions were instructed to hire consultants and start a project to impose order on the most dangerous roads and intersections within a month period.