Britaniya Kolumbiyasi qishloq xoʻjaligi vaziri Kanadaning agrobiznesdagi eng ilgʻor tajribasini Oʻzbekiston bilan baham koʻrishga tayyor
18:17 07 Iyun 2022 Siyosat
1110 0
Oʻzbekistonning Kanadadagi elchisi (qarorgohi Vashington shahrida joylashgan) Javlon Vahobov Kanadaning Britaniya Kolumbiyasi provinsiyasi qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat va baliqchilik vaziri Lana Popxem bilan uchrashdi.
Diplomatik vakolatxonamizning maʼlum qilishicha, L.Popxem Oʻzbekiston agrosanoati salohiyati, jumladan, respublikada qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, hududlarning oʻziga xosligi va ixtisoslashuvini hisobga olgan holda fermerlarni qoʻllab-quvvatlash tizimi bilan tanishdi.
Taqdimot chogʻida 2020-2030-yillarga moʻljallangan Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish strategiyasi va Oʻzbekiston suv xoʻjaligini rivojlantirishning konsepsiyasining ustuvor vazifalari hamda mamlakatimiz qishloq xoʻjaligi sohasiga mavjud ehtiyojlar alohida taʼkidlandi.
Kanada vaziri hukumatimiz tomonidan aholining oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash borasida koʻrilayotgan chora-tadbirlarni olqishladi. Agrosanoat komplekslarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashni davom ettirish, qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, sugʻoriladigan yerlarning meliorativ holatini yanada yaxshilash, suv xoʻjaligiga yangi mexanizmlar va raqamli texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, yer va suvdan foydalanish samaradorligi koʻrsatkichlarini oshirish alohida qiziqish uygʻotdi.
L.Popxemning soʻzlariga koʻra, KOVID-19 pandemiyasiga chidamlilik Britaniya Kolumbiyasidagi fermerlar, ishlab chiqaruvchilar va qayta ishlovchilarning oʻziga xos belgisiga aylandi. 2020-yilda birinchi marta daromad 16 milliard dollardan oshdi, shuningdek, 500 ta yangi ish oʻrni yaratilib, sohadagi bandlik 68,2 ming kishidan oshdi. Vazir taʼkidlashicha, 2020-yil Britaniya Kolumbiyasi 151 xalqaro bozorga 4,8 milliard dollarlik qishloq xoʻjaligi va dengiz mahsulotlari eksport qildi.
Elchixonamiz maʼlumotlariga koʻra, provinsiya fermerlarga mahalliy mahsulotlarni mintaqaviy va xalqaro bozorlarda targʻib qilishda yordam berish uchun “Grow BC”, “Feed BC”, “Buy BC” kabi qator dasturlar orqali Britaniya Kolumbiyasining oziq-ovqat tizimini mustahkamlashga intiladi.
Shuni taʼkidlash kerakki, Britaniya Kolumbiyasidagi har bir qishloq xoʻjaligi hududi (jami 8 ta) oʻziga xos xususiyatga va oʻsish sharoitlariga ega va ularning har biri bir qator ekinlar, chorvachilik va qayta ishlangan oziq-ovqat mahsulotlarini yetishtirish bilan mashhur. Britaniya Kolumbiyasida 1500 dan ortiq oziq-ovqat va ichimliklar ishlab chiqaruvchi korxonalar mavjud.
Shuningdek, Kanada tomoni bilan Britaniya Kolumbiyasi provinsiyasiga Oʻzbekistondan vaqtinchalik/mavsumiy ishchilarni jalb qilish masalalari ham muhokama qilindi. Qayd etilishicha, Britaniya Kolumbiyasiga har yili 12 mingga yaqin mavsumiy mehnat muhojirlari, asosan, Meksika va boshqa Lotin Amerikasi davlatlaridan provinsiyaning qishloq xoʻjaligi sohasida ishlash uchun 5-6 oy muddatga keladi.
Elchixona maʼlumotlariga koʻra, yaqin kunlarda Kanada vaziri mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari vakillari bilan onlayn uchrashuv oʻtkazib, qishloq xoʻjaligi sohasida hamkorlik qilish va Oʻzbekistondan Britaniya Kolumbiyasiga mavsumiy ishchilarni joʻnatish istiqbollarini muhokama qiladi.

Министр сельского хозяйства Британской Колумбии готова поделиться передовым опытом Канады в сфере агробизнеса
18:17 07 Июнь 2022 Политика
1108 0
Посол Узбекистана в Канаде с резиденцией в г.Вашингтоне Жавлон Вахабов провел встречу с министром сельского хозяйства, продовольствия и рыболовства провинции Британская Колумбия Канады Ланой Попхэм.
Как сообщает наша дипмиссия, Л.Попхэм ознакомилась с потенциалом агропромышленности Узбекистана, в т.ч. осуществляемыми в республике реформами по модернизации сельского хозяйства, созданной системой поддержки фермеров с учетом специфики регионов и навыков населения.
В ходе презентации, отдельно выделены приоритетные задачи Стратегии развития сельского хозяйства и Концепции развития водного хозяйства Узбекистана на 2020-2030гг., а также потребности отечественной аграрной сферы.
Канадский министр приветствовала предпринимаемые нашим Правительством меры по обеспечению продовольственной безопасности населения. Особый интерес вызвали продолжение государственной поддержки агропромышленных комплексов, создание благоприятного бизнес-климата, улучшение мелиоративного состояния орошаемых земель, внедрение механизмов и цифровых технологий в водное хозяйство, а также повышение эффективности использования земельных и водных ресурсов.
По словам Л.Попхэм, устойчивость к пандемии COVID-19 стала отличительной чертой фермеров, производителей и переработчиков Британской Колумбии. Выручка в 2020г. впервые превысила $16 млрд., а также привела к созданию 500 новых рабочих мест, увеличив до 68,2 тыс. чел. в тот же период. Министр подчеркнула, что в 2020г. Британская Колумбия экспортировала сельскохозяйственную продукцию и морепродукты в 151 международный рынок на сумму $4,8 млрд.
По информации нашего Посольства, провинция стремится укреплять продовольственную систему Британской Колумбии посредством ряда таких программ, как «Grow BC», «Feed BC», «Buy BC», предусматривающих содействие фермерам в продвижении продукции региона на региональных и международных рынках.
Необходимо отметить, что каждый сельскохозяйственный регион в Британской Колумбии (всего - 8) имеет свой характер и условия выращивания, и каждый известен производством целого ряда сельскохозяйственных культур, домашнего скота и переработанных пищевых продуктов. В Британской Колумбии насчитывается более 1,5 тыс. предприятий по производству продуктов питания и напитков.
С канадской стороной также обсуждены вопросы возможного трудоустройства временных/сезонных рабочих из Узбекистана в провинции Британская Колумбия. Отмечено, что ежегодно в Британскую Колумбию прибывают около 12 тыс. сезонных трудовых мигрантов, в основном, из Мексики и других латиноамериканских стран для работы (на 5-6 месяцев) в сельскохозяйственном секторе провинции.
По информации Посольства, в ближайшее время канадский министр проведет онлайн встречу с представителями профильных министерств и ведомств нашей страны для дальнейшего обсуждения перспектив сотрудничества в области сельского хозяйства и направления сезонных рабочих из Узбекистана в Британскую Колумбию.