7ta tuman va 2ta shahar hokimlariga hayfsan berildi
Prezident raisligida joylarda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy qilish ahvoli, yoz mavsumida energotizimning barqaror ishlashini ta’minlash borasida ko‘rilayotgan choralar muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda.
Prezident tadbirkorlar, aholi xonadonlari va ijtimoiy ob’yektlarda kichik quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha belgilangan vazifalarni bajarishda joylardagi mutasaddilar tomonidan oqsoqlikka yo‘l qo‘yilayotganini tanqid qildi.
Jumladan, elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash maqsadida ijtimoiy soha va davlat idoralarida quyosh panellari o‘rnatish bo‘yicha Samarqand, Jizzax, Buxoro viloyatlari yaxshi natija ko‘rsatayotgan bo‘lsa, Qoraqalpog‘iston, Toshkent shahri, Toshkent, Navoiy viloyatlari ancha orqada.
Tumanlar kesimida Sergeli, Chilonzor, Uchtepa, Nukus, Beruniy, Bekobod, Parkent, Piskent, Qiziltepa, Guliston, Sirdaryo, Arnasoy, Bag‘dod, Furqat, Termiz, Oltinko‘lda ishlar ahvoli qoniqarli emas.
Tadbirkorlar bilan ishlash ahvoli ham birorta hududda talab darajasida emas. Ular tomonidan 790 megavatt quvvat yaratish reja qilingan bo‘lsa-da, bugungi kunga qadar bor-yo‘g‘i 50 megavattli quvvatlar ishga tushgan.
Tumanlar kesimida Sayxunobod, Kogon, Jondor, Mirzaobod, Sharof Rashidov, Paxtakor, Yangiariq tumanlari, Yangiyer, Urganch shaharlari hokimlari masalaning ichiga kirmagan. Ushbu tuman va shahar hokimlariga hayfsan berilishi, ikki oyda o‘zgarish qilmasa, ishdan ketishi belgilandi.
Ayrim hokimlar oson yo‘lni tanlab, qo‘yilgan vazifani tayyor byudjet mablag‘lari hisobidan bajarishga o‘rganib qolgani ko‘rsatib o‘tildi.

17:21 11 May 2023 Politcs
The President is chairing a video conference call to discuss the situation concerning the introduction of renewable energy sources in the regions and measures to ensure stable operation of the energy system during summer.
The President criticised local officials' shortcomings in carrying out the tasks set for the installation of small solar panels at businesses, households and social facilities.
In particular, Samarkand, Jizzakh and Bukhara regions show good results in installing solar panels in the social sphere and public institutions to ensure uninterrupted power supply, while Karakalpakstan, Tashkent, as well as Tashkent and Navoi regions are lagging far behind.
The situation is unsatisfactory in Sergeli, Chilanzar, Uchtepa, Nukus, Beruni, Bekabad, Parkent, Piskent, Kyzyltepa, Gulistan, Syrdarya, Arnasoy, Baghdad, Furkat, Termez and Oltinkol districts.
So is the situation with attracting entrepreneurs to projects in the sector. Only 50 MW of capacity has so far been put into operation out of 790 MW initially planned to be created by them.
The governors of Saykhunabad, Kogon, Jondor, Mirzaabad, Sharof Rashidov, Pakhtakor and Yangarik districts, and the mayors of Yangiyer and Urgench towns did not have a deeper look into the issue. These governors and mayors have been reprimanded and, if they fail to make any change within two months, they will be dismissed.
Some governors were criticized for choosing an easy way out and getting used to spending only budget funds to fulfill their task.