14 yoshli bolaning kasalxonaga tirik borib, oʻlik qaytgani iddao qilinayotgan videolavha haqida quyidagilar maʼlum qilindi
17:39 14 Avgust 2019 Jamiyat
2696 0
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan 14 yoshli bolaning kasalxonaga tirik borib, oʻlik qaytgani iddao qilinayotgan videolavhani Sogʻliqni saqlash vazirligi atroflicha oʻrganib, quyidagilarni aniqladi.
Joriy yil 1-avgust kuni soat taxminan 17:00 lar atrofida Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Samarqand filiali qabul boʻlimiga 14 yoshli A.I. yoʻl mashinasida olib kelingan. Qarindoshlarining aytishicha, A.I. bozorda stulga oʻtirgan vaqti birdaniga hushidan ketgan va yiqilgan.
Filial qabul boʻlimida A.I. koʻrikdan oʻtkazilganda u biologik oʻlim holatidaligi aniqlangan. Shunga qaramay shifokorlar yurak tashqi massajini amalga oshirishgan, maxsus qopcha orqali nafas berilib, standartlar asosida tibbiy muolajalar tezkorlik bilan koʻrsatilgan.
A.I.ning qarindoshlariga biologik oʻlim mavjudligi, qilinayotgan reanimatsion chora-tadbirlar samarasizligi haqida bir necha bor aytilishiga qaramasdan, ular qabul boʻlimi vrachlarini haqoratlab, tazyiq ostida reanimatsion choralar kursatishni davom etirishga majburlashgan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan videolavha marhum keltirilgandan keyin 30 daqiqa oʻtib olingan tasvirlar boʻlib, barcha koʻrsatilayotgan yordam murda qarindoshlari tazyiqi va bosimi ostida bajarilgan. Soʻngra murda ichki ishlar xodimlariga topshirilib, sud-tibbiy ekspertiza byurosiga oʻtkazilgan.
– Ish vaqtida hech qaysi tibbiyot xodimi spirtli ichimlik isteʼmol qilmagan, – deydi filial direktori Akbar Tilyakov. – Ijtimoiy tarmoqlardagi “vrachlar spirtli ichimlik ichgan holatda yordam koʻrsatayapti” degan iddaolar yolgʻon va tuhmat boʻlib, agar vrachlar xaqiqatdan ham ushbu holatda spirtli ichimlik ichib, yordam koʻrsatayotgan boʻlganida marhumning qarindoshlari u yerdagi shifokorlarni usha vaqtdayoq tinch quyishmagan boʻlishardi.
Sogʻliqni saqlash vazirligi huquqni muhofaza qilish organlaridan ushbu holat yuzasidan, yaʼni ijtimoiy tarmoqlarda yolgʻon videolavha tarqatib, xalqda tibbiyot xodimlariga nisbatan ishonchsizlik uygʻotishga harakat qilayotgan fuqarolarga nisbatan qonunda belgigangan tartibda huquqiy choralar koʻrishlarini soʻraydi.

Министерство здравоохранения: Очерняющие честь врачей через распространение лживой информации и оказывающие на них давление лица должны быть привлечены к ответственности
Министерство здравоохранения подробно изучило данные по случаю в распространенном в социальных сетяхвидеосюжете, где говорится о том, что 14 летнего мальчика доставили в больницу живим, а возвратили уже мертвым, и сообщает следующее.
1 августа нынешнего года примерно в 17:00 в приемное отделение Самаркандского филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи 14 летний А.И. был привезен на попутном автомобиле. По словам родственников,когда А.И. на рынке сидел на стуле, вдруг потерял сознание и упал.
При осмотре в приемном отделении филиала у А.И. была констатирована биологическая смерть. Не смотря на это, врачи осуществили массаж сердца, давали кислород с помощью специального дыхательного мешка, оперативно делали стандартные медицинские процедуры.
Не смотря на то, что родственникам А.И. несколько раз было сказано о том, что уже констатирована биологическая смерть и осуществляющиеся реанимационные меры безрезультатны, они оскорбляли врачей приемного отделения, под давлением заставляли их продолжать оказывать реанимационные меры. Распрастраненный в социальных сетях видеосюжет был снять через 30 минут после того, как привезли мальчика в приемное отделение, все оказываемые процедуры были осуществлены под давлением родственников покойника. Затем тело мальчика был передан сотрудникам внутренних дел и переведено в бюро судебно-медицинской экспертизы.
— В рабочее время ни один из медицинских работников не употреблял спиртных напитков, — сказал директор филиала Акбар Тиляков. — Приведенные в социальных сетях доводы о том, что врачи оказывали помощь в состоянии употребления спиртных напитков лживые и являются клеветой. Если бы врачи оказывали помощь в опьянонном состоянии родственники покойника на месте не оставили бы их в покое.
Министерство здравоохранения просит правоохранительных органов в установленном законодательством порядке принять по данному случаю правовые меры по отношению к гражданам, распространившим лживый видеосюжет в социальных сетях, порождающим у народа недоверие по отношению к медицинским работникам.